Bilmek istediğin her şeye ulaş

Eğer evrim teorisine inananların iddia ettiği gibi evrim varsa o zaman neden giyinme ihtiyacındayız?

Vücudumuz şartlara neden uyum sağlamamış? Neden ayaklarımız doğa şartlarında yürümeye elverişli değil? Neden ayakkabı kullanmak zorundayız?Düzenle
Yanlış bilmiyorsam giyinme ihtiyacı buzul devri sırasında ortaya çıkıyor. Aniden soğuyan hava yüzünden insanlar vücutlarını kürklerle örtüyor ve beraber mağaralara yerleşiyor. Örtünme ve beraber yaşama "ayıp" olgusunu yaratıyor ve sonuç olarak havalar ısındığında da örtünme bırakılmıyor. Bu evrimden çok ilkel insan topluluklarının sosyolojik yapısı ile ilgili bir konu bence.
 • Paylaş
hayır bu tam da evrimle ilgili bir konu. benim sorduğum soru insanoğlunun giyinmeye nasıl başladığı ile ilgili değil. nasıl çıplak kaldığı ile ilgili.
 • Paylaş
2

Yade Dorbek, Giyinmeye başmalamızı anlatmamın sebebi şuydu. Düz mantık olarak giyindikçe sizin verdiğiniz örnekteki ayaklar mesela, gitgide doğa şartlarında yürümeye uygun olan özelliklerini kaybediyor. Ya da giyinip daha az üşüdüğümüz için kıllar bir oranda azalıyor gibi. Neden giyinme ihtiyacındayız diye sormuştunuz onun cevabı belli, giyinme evrimle ilgili değil insan topluluklarının değişen sosyal yapısı ile ilgili. Giyinmeye başladıktan sonra olan değişiklikler de evrim mantığına uyuyor zaten, kullanmadığın özelliğin köreliyor.

Phiphenomenon, Sayın Anti-Social. Aniden gelen soğuk karşısında insanımsı aniden kürk yapmayı nasıl becerdi? giyindikçe ayaklar gitgide doğa şartlarında yürümeye uygun olan özelliklerini neden kaybetsin? Şu an bir maymunu da giydirsek onunda zamanla tüyleri/kılları azalıp vücudu bizimki gibi bir görünüm alır mı?

Evrimist ne ya! Evrim bir olgudur, bir düşünce sistemi değildir!
 • Paylaş
sorumun cevabı bu değil. kavram kargaşalarıyla bi yere varamayız.
 • Paylaş
Hemen seni bilgilendirim. Eğer insan vücudunu çevresel faktörlerden soyutlarsa evrim doğal seyrini izlemez ve olabileceğimizden daha farklı bir hal alırız, eğer insanın beyin gelişimi olmasaydı ve eski durumdaki zekamızda kalsaydık doğal olarak kendimize korunacak materyaller üretemezdik ve doğaya karşı daha güçlü hal almış olurduk buda yapay seleksiyona örnektir. Bütün gün insanların sandalye de oturması kendilerini soğuktan soyutlamaları vb gibi bir çok suni etmen evrimimizi olması gereken yere getirmemiz için bize engel oluyor.
 • Paylaş
yani sen şimdi (sizin mantığınıza göre) zaten üzerimizde bizi doğaya karşı koruyan bir sistem varken (kalın deri,tüyler vs) kendimizi korumak için (hiç de ihtiyaç yokken, çünkü ortak ataya sahip olduğumuzu iddia ettiğiniz maymunlardaki sistem onları hala korumaya devam ediyor) ekstra materyaller üretmeye zeka mı diyorsun?
 • Paylaş
insan ve maymunumsu türler Afrika'da iken maymunumsu türünden ayrılan ve insanımsı türü oluşturan grup savanlara açık hedef halde yürürken kendilerini korumak için dik pozisyon almış daha önemlisi bazı şeyleri atmayı öğrenmiş, zekanın gelişmesinin ana kuralıdır zor durumda kalmak eğer bir canlı zor durumda kalır ise farklılıklar yaşarsa nesiller sonraya hem bilgi ve beceri hemde zekiliğe neden olan genleri sonraki nesillere aktarır bu durumda beceri artması ve bilgi artması ile doğru orantılı şekilde genlere işler! Bu kabul edilmiş bir bilgidir. Sonrasında insan sıcak olan afrika kısmından daha kuzeye yani daha soğuk mekana gitmiştir ve Afrika'dan daha soğuk olan kuzey kısmında yaşarlarken bide buzul çağı iyice insanı korunması hale getiren bir ortam oluşmuştur. Bu süreçte kuzeye giden uzun yolculukta insanımsı tür tüylerini kaybetmiştir (soğuğa gidip neden kaybeder dersen) bir çok sebebi var (uzun yolculuk ve yeni pozisyon) gibi. Bunlarda yeni bir korunma ve yeni icatlara neden olan gelişmelerdir ve zekanın gelişmesi de böyledir. Farklı yerlerden okuduğum bilgilerlerle sana aktardım istersen makaleleri araştır.
 • Paylaş
İlk açıklamanızda vücudu soğuktan koruyan kalın deri ve tüyleri kaybetme sürecini kendimizi koruyacak materyaller üretmemize ve kendimizi soğuktan soyutlamaya bağladınız. İkinci açıklamanızda ise tüylerin kuzeye giden uzun yolculukta kaybedildiğini söylediniz. ??? "nesiller hem bilgi ve beceri hemde zekiliğe neden olan genleri sonraki nesillere aktarır bu durumda beceri artması ve bilgi artması ile doğru orantılı şekilde genlere işler! Bu kabul edilmiş bir bilgidir" diyorsunuz: beceri-bilgi artmasının doğru orantılı olarak genler yoluyla gelecek nesillere aktarılması ileriye ve gelişime dönük bir sürecin ifadesi değil midir? Siz başka bir soruma cevap olarak evrimin daha gelişkin boyuta doğru işlemeyebileceğini ifade etmemiş miydiniz?
 • Paylaş
İlk açıklamamda doğadan kendimizi soyutlamamız ve doğuracağı sonuçtan bahsettim tüylerin neden kaybolduğundan değil, şu anda soğuğa neden dayanıksız kaldığımızı açıkladım. Dikkat, ikinci açıklamam hangi nedenlerden dolayı tüylerimizi kaybettiğimden bahsettim yani ikinci açıklamam birincinin detaylı halidir. ''Nesiller hem bilgi ve beceri hemde zekiliğe neden olan genleri sonraki nesillere aktarır bu durumda beceri artması ve bilgi artması ile doğru orantılı şekilde genlere işler! Bu kabul edilmiş bir bilgidir.'' dedim ancak bu ileriye dönük fiziksel gelişimi anlatan bir cümle değil, bu ileriye dönük beyinsel gelişimi anlatan cümle. Bu bir gelişmedir ancak fiziksel değildir yani evrim her zaman fiziksel gelişmeye dönük değildir gelişmeye dönüktür bu durumda da gelişme vardır ama beyinsel. Bunu kuş türlerinde memeli türlerinde de rahatlıkla görebilirsin fiziksel küçülmeye maruz kalmıştır bazı türler ama farklı özellikler alarak ortama karşı uyuma göre gelişmişlerdir tekrar ediyorum bu cümledeki gelişme hız, görme, esneklik gibi gelişmedendir. Kütlesel bir artış değildir. Bu basit bir konu phipheno biraz okursan eminim öğrenebilirsin.
 • Paylaş
İkinci açıklamanızda tüylerin neden kaybedildiğine dair yaptığınız açıklamada uzun yolculuk ve yeni pozisyon gibi sebeplerin bir çok sebepten bazıları olduğunu ifade ettiniz. Uzun yolculuk ve yeni pozisyon tüylerin dökülmesine nasıl sebep olmuştur? Tüylerin dökülmesine sebep olan diğer sebepler nelerdir?
 • Paylaş
Tüylerin dökülmesi hakkındaki temel sebebi söyledim phip, ancak o sebebin hangi sebepten dolayı oluştuğunu söyleyemiyecem çünkü nasıl bir uçağın uçuşu hakkında belli bilgilere sahip olduğun halde uçması için tüm durumları bilemezsin bu da öyle bir şey, belli durumlardan dolayı oluşmuş genetik varyasyonları nasıl anlatım sana çok merak ediyorsan biraz araştır derim benim ki mantığını kavratmakla ilgili bir süreç, kılına kadar her şeyi bilmiyorum.
 • Paylaş
Sayın Erdalkou, ben de artık inploidde eskisi kadar zaman harcamamaya karar verdim çünkü sorumluluklarımı aksatıyorum. Nasib olur da geçmem gereken engelleri geçmeyi başarıp hayatımı bir düzene koyabilirsem, daha sorgulayacağım yüzlerce konu için yeterince vaktim olacak. O zaman daha derinlikli araştırmalar yapma fırsatım da olacak. Şimdilik sorularımı burada noktalıyorum.
 • Paylaş
YA ne alaka arkadaşım komiksin :)
 • Paylaş
ya kanka salla sen onları ya. dokuz tahta altında görürüm onları ben
 • Paylaş
1

Bosch Wear, olm %50 ihtimalin var dediğin yerde görüşcez, ama bir %50 ihtimal var ki Nah göreceksin :P

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1296 Görüntülenme4 Takipçi14 Yanıt

Konu Başlıkları