Bilmek istediğin her şeye ulaş

Defalarca okuduğunuz bir kitap var mı?

Benim yok, nedeni ise bir kitabı okuduktan sonra ne kadar çok beğenmiş olursam olayım, yeniden okumak bana zaman kaybı gibi geliyor. Bu durumda o kitaba benzer başka kitapları veya kitabın yazarının başka kitaplarını alıp okumak bana daha faydalı ve heyecan verici geliyor.

Ancak, eğer bir çok kez okunabilecek kitap önermemi isterseniz, şunları önerebilirim:
 1. Nietzsche Ağladığında (Irvin Yalom)
  idefix.com/kitap/nietzsche-agladiginda-...
 2. Alışkanlıkların Gücü (Charles Duhigg)
  idefix.com/kitap/aliskanliklarin-gucu-c...
 3. Outliers - Çizginin Dışındakiler (Malcolm Gladwell)
  idefix.com/kitap/outliers-cizginin-disi...
 4. What the Dog Saw - Köpeğin Gördüğü (Malcolm Gladwell)
  idefix.com/kitap/what-the-dog-saw-malco...
 5. Buyology (Martin Lindstrom)
  idefix.com/kitap/buyology-martin-lindstr...
Ana listeyi bu şekilde sıralayabilirim kendi adıma.
 • Paylaş
40 yıllık hayatım boyunca bir kaç defa okuduğum tek kitap bir çocuk kitabı olan "Pal Sokağı Çocukları"dır... Hangi yaşta olursa olsunlar eğer o zamana kadar okumadılarsa, mutlaka okumalarını öneriyorum insalara. Nedenini de daha önce açıklamıştım inploid.com/post/pal-sokagi-cocuklari/4... ...
Diğer taraftan "klasik" olarak sınıflandırdığımız her romanın belli yaş periodlarında tekrar tekrar okunması gerektiği taraftarıyım. Bunun da nedenini daha önce açıklamıştım, ama buraya da alıntıladım (alıntıladığım soru ve cevap) inploid.com/t/dunya-klasiklerini-kac-ya...
Mesela 2 ciltlik Robinson Crusoe'yu tek cildinin yarısı kadar inceliğe indirgenmiş halini, 2 ciltlik "Suç ve Ceza"nın tek cilde indirgenmiş halini veya bir parmak inceliğe getirilmiş Monte Cristo Kontu'nu okumayı da "klasikleri okumaktan" sayıyorsak hepimiz (en azından şimdi 40'lı yaşlarında olanlar) ilk okulda okumuşuzdur (şimdikilerin onu bile yaptığını sanmıyorum) ; ama zaten mesele klasikleri erken okumak değil veya hangi yaşta okuduğumuz olmamalıdır... Zira yukarıda anılan kitapların, 40 yaşına geldiği halde hala o kadar olduğunu sanan insanlar da var ülkemizde...
Dostoyevski'nin 70 yaşında ve bir ömür ve dünya birikimle yazdığı bir kitabını 15 yaşında okusak ne kadarını anlarız? Mesele budur...
Bence dünya klasikleri belli periodlarla, belli yaş aralıklarında tekrar tekrar okunmalıdır; zira kişinin birikimine, yaşamışlığına (yaşadığı acı-tatlı olaylara, trajedilere) göre her okunuşlarında farklı bir anlam kazanacaklar, farklı bakış açıları sağlayacaklardır. Birikimlerimiz, deneyimlerimiz arttıkça klasiklerden alacağımız haz da, bilgi de artacaktır... Ve her seferinde farklı şekillerde anlayacağızdır. . .
 • Paylaş
Var, Küçük Prens (Antoine de Saint-Exupéry") ve Don Camillo (Giovannino Guareschi) .
 • Paylaş
5

Hakan, Niye defalarca okudun üstadım. İlk seferde anlamadın mı :-):-)

Şaman, Yok yahu mizah dergileri alamadığım bir ülkedeydim, helada okudum :)

Hakan, Aman öyle olsun :-)

Şaman, Prensi oğlum seviyordu, ona okudum defalarca :) Diğeri de rezervuarın üstünde durdu aylarca, zaten defalarca okunup gülünebiliyor.

Aysel Aksu, ece temelkuran - muz sesleri

Ne zaman vakit geçirmem gerekse bir kitabevine girer ve bir çırpıda yutarım:)
Kitap Okumak
 • Paylaş
Albert Camus : sisifos söyleni
Evet güzel kitap ama ikinci sefer okumamin nedeni anlamamamdi : -D
 • Paylaş
Yüreğinin götürdüğü yere git SUSANNA TAMARO'yu iki kere okudum. Fakat okunacak o kadar çok kitap varken aynı kitapları tekrar okumaya fırsat olmuyor.
 • Paylaş
Leo Buscaglia "Yaşamak, sevmek ve öğrenmek" bir kaç kere okuduğum bir kitap.
 • Paylaş
Niye ikinci kez okunuyor biliyor musunuz. Birincide anlamıyorlar, sonra "ya kitap çok güzel olm bir daha okudum" diyorlar :-) gene bunlar iyi bir de oku oku anlamayan tipler var, onlar da "offf kitap süper yaaa, defalarca okuyabilirim" diyenler : )
 • Paylaş
Ben de hiç bir kitabı ikinci kez okumam zaman kaybıdır, ilk okuduğumda gereken mesajı aldığımı düşünüyorum. : )
Ancak küçük prensi iki defa okumuştum ilkokul ve üniversitede. İkisinde de hayal ettiğim çok farklıydı yıllar sonra tekrar okumayı da düşünüyorum.
 • Paylaş
Beyaz zambaklar ülkesinde Grigory Petrov
 • Paylaş
Sabahattin Ali - Kürk Mantolu Madonna / Neden bilmiyorum ama bu kitap bana huzur veriyor...
kitapyurdu.com/kitap/default.asp? İd=171...

Tarık Buğra - Küçük Ağa / Edebi dili muhteşem kitap. Kurtuluş Savaşı'nın Kuvay-ı Milliye kanadını anlatan kitabı iki kez okudum.
kitapyurdu.com/kitap/default.asp? İd=772...

İrrasyonel - Stuart Sutherland / Rasyonel bir varlık olmadığımızı her yönüyle ortaya koyan kitabı arada açar okurum...
kitapyurdu.com/kitap/default.asp? İd=456. . .
 • Paylaş
Çok beğendiğim birçok kitap olmasına rağmen defalarca okuduğum hiçbir kitap yok. Bence, okumadığım milyonlarca kitap varken aynı kitabı tekrar tekrar okumak çok mantıksız. Dönüp dönüp aynı kitabı okumak bana mastürbasyon yapmak gibi geliyor. Tamam mastürbasyon bazen makul bir çözümdür ama seks ihtimali varken neden mastürbasyonla yetinelim?
 • Paylaş
Ben çok kitap okurum ama hiç bir kitabı iki kere okumadım ama okuyacak olsam
Martin Eden , Beraber yürüdük biz bu yıllarda, zorba, gargoyle bu kitapları okurdum sanırım.
 • Paylaş
İkinci kez okumaya tahammülüm olsa'' ölü ruhlar ormanı'' olurdu.
 • Paylaş
Olasılıksız-adam fawer
 • Paylaş
O kadar çok ki defalarca dönüp baştan okuduğum, okuyacağım kitap sayısı. Çoğu insanın aksine edebi ağırlıklı, yeraltı edebiyatı kafasındaki kitaplar değil; Bilim-Kurgu ve Fantastik-Macera romanlarını bıkmadan usanmadan okuyabilirim. Her yıl elimden geçirdiğim belli başlı seriler var mesela ya da zaman zaman açıp bir kaç bölümünü tekrar okuduğum. Kitap okumaya düşkün olmanın faydaları mı desem yan etkileri mi desem bilemedim, bazı kitaplar bağımlılık yaratıyor.:)
 • Paylaş
Ayşe Kulin - Veda ve Ayşe Kulin - Umut.
 • Paylaş
Ferhan Şensoy İngilizce Bilmeden Hepinizi I Love You!
 • Paylaş
Utanarak söylüyorum ama daha henüz baştan sona bitirdiğim kitap sayısı 2-3 (Lisede 1 Askerde 2 kitap) , onları da tekrar okumadım : )
 • Paylaş
Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır !

A. Şerif İzgören

İzgören Hoca , şöyle diyor :

-Bu kitabı niye yazdım?

Krushen diye bir Amerikalı dilbilimci seminerinde, İngiltere'de Güzin Abla benzeri bir köşe yazarına giden mektubu anlatmıştı. Mektup şöyleydi:

"Sevgili Kathy,

Biriyle ilişkim var, fakat onunla evlenip evlenmemek konusunda kararsızım. Beni çok kıskanıyor. Birkaç kere şiddet de uyguladı. Kavgacı. Ayrıca bana hiç güveni yok. Bir gün beni eve bıraktıktan iki saat sonra telefon açtı, amacı benim evde olup olmadığımı anlamaktı. Bir sabah onu kapımın önünde uyurken buldum. Ayrıca çok asabi; bu da kararsızlığımı arttırıyor. En ufak bir şeyden parlayabiliyor. Aslında düşünüyorum da beni sevdiğini gösteren hiçbir şey yapmıyor, niye onunla birlikteyim ki? Evet doğruyu söylemek gerekirse, yanlış kişiyle birlikteyim. Evet kararımı verdim. Neyse Kathy umarım sen iyisindir! ! "
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1327 Görüntülenme25 Takipçi20 Yanıt