Bilmek istediğin her şeye ulaş

DEHB olan bir çocuğun sürekli hareket durumunu ortadan kaldırmak için hangi klasik koşullanma tekniği uygulanır?

Sanırım her bir hareketi için farklı bir koşullanma gerekir.
  • Paylaş
Bu konuda bir koşullanma tekniği uygulamamız gerektiğini düşünmüyorum.
İnsanı kendi kişisel ve özgün özellikleriyle değerlendirmek gerekir. DEHB'ye şu tekniği uygulayalım gibi bir bakış açısı çok etik gelmiyor bana.
Genel bir açıklama yapmak gerekirse de, her DEHB'li çocuğun aşırı hareketliliği olmayabilir. Dikkat eksikliği önde tip ve hareketlilik önde tip ya da karma tip DEHB'den hangisi olduğu uzman bir psikolog ve bir çocuk psikiyatristi eşliğinde ayrıştırılmalı. Bu çocukların genelde hareketli iken öğrendikleri de göz önüne alınarak, hareketliliklerini ya da enerjilerini uygun yöne kanalize ederek, hareket ederken öğrenmeleri desteklenmeli. Bu nedenle hareketliliklerini kısıtlamaya çalışmak, onların dikkat ve öğrenme becerilerinin önüne geçecektir.
  • Paylaş
Ceza zıt tepki eşik bıktrma bu teknikleri uygulaya bilirsin hocam
  • Paylaş
Klasik koşullanma temeli fizyolojik olan hareketliliği ortadan kaldıramaz. Ayrıca böyle birşey yapmanın çocuğa yarardan çok zararı olacaktır. Klasik koşullanma ile bunu yapmaya kalkarsanız çocuğa her hareket ettiğinde hoş olmayan bir deneyim yaşatmanız gerekir (ceza vermek gibi) ki bu da o çocuğun psikolojisini tamamen allak bullak etmek anlamına gelir. Sürekli korkutularak bir çocuğu yetiştirmek oldukça zarar verici olacaktır. Ayrıca hareketin çocuğun bilinçli olarak yaptığı birşey olmadığını düşünürseniz durum daha da vahim bir hal alır ve çocuğun psikolojisini bozmak dışında bir işlevi olmaz.
Çocuk disiplininde klasik koşullanma pek kullanılmaz. Daha çok edimsel koşullanma (örneğin ödül verme) ile karşılaşırsınız. Bu ve benzeri disiplin yöntemleri ve kararlı bir duruş ile çocuğun hareketliliğini kontrol etmek mümkün olabilir. Ancak kontrolden kastım tamamen yok etmek değil, bu harekletiliği çocuğa ve çevresine zarar vermeyecek bir hale getirmektir.
  • Paylaş
Bazen öyle çocukların psikayrist görmesi gerekiyor çünkü ilaç kullananları da var ilaç biraz olsun sakinleştiriyor ve daha sonra teknik kullanılıyor. .
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

741 Görüntülenme10 Takipçi5 Yanıt