Bilmek istediğin her şeye ulaş

Deizm ateizme giden bir yol mudur?

Deizm başlı başına bir dünya görüşüdür ve her görüş başka görüşlere de -ister istemez- kapı aralayabilir. Elbette bu demek değildir ki her deist daha sonra ateist olur. Ateizm, kendi içinde belirli bir tutarlılığı olan ve deizme muhalefet eden bir dünya görüşüdür. Aslında doğru olan deizmin değil septisizm'in ateizme götürmesidir. Dini sorgulayan insan bu sorgunun ardından tanrıyı da sorgulamaya başlar.

  • Paylaş
Deizmde tanrıya inanmak Ateizm de ise tanrıyı yok saymak vardır. Bu neden ile ateizme giden bir yol olduğunu sanmıyorum. Ama insanlar düşündüükçe ve sorguladıkça fikirleri de değişebilir. Deizm değil ama belki teizm ateisliğe yol açabilir. Deizm de evren hakimiyeti Tanrıda değildir; ancak Teizm de evren hakimiye Tanrıdadır. Bu neden ile zaman içinde yaşanılanlar, toplumsal olaylar atestliğe yol açabilir.

Deizmde herşey akıl ve mantık yolu ile tartışılır. Din konularında da yazılan, birilerinin dediklerini yapmak yerine insanın kendi aklını kullanamsı daha doğru değil mi?
Bütün dinlerin Tanrı tarafından yollandığı düşünülse de hepsi bir şekilde değiştirilmiş, siyasete alet edimiş ve din simsarlarının eline geçmiştir. Bu noktada dinler inkar ediliyor değil sadece akıl kullanıalrak karar veriliyor.
  • Paylaş

muhtemelen dinin gerektirdigi ibadetlerden kacmak icin uydurulmus bir safsatadır. yapmıyorsan yapma , hangimiz yapıyoruz sanki , ama inkar etmek ateizm den farklı eğil bence de

  • Paylaş
2

Septik Amiral, Deizm konusunda yanılıyorsunuz. Deistler, ibadetlerden kaçmak için değil ibadetleri ve dini emirleri "makul" bulmadıkları için deist olur. Makul bulmamak nedir? Akla uygun olmamaktır. İnsan aklı sebep-sonuç ilişkisi içinde düşünür. İbadetlerin bir çoğu ve dini emirlerin ekseriyeti bu ilişkiden yoksundur. Zaten bu yüzden "itaat et ve sorgulama" denilir. Sorgulamaya başladığınızda gözleriniz açılır, kafanız özgürce algılamaya başlar ve ortadaki çarpıklıkları görmeye başlarsınız. Eğer inandığınız ve "yaşamıyoruz zaten" dediğiniz o dini sorgulamaya başlayabilirseniz o zaman deizme giden yola girmiş olursunuz.

Serkan Aydın, Rüyalar akla uygun mu? Beyin hiç görmediği bir yeri kendi içinde nasıl simüle edebiliyor?

Deizm kesinlikle ateizme giden bir yol değildir. Deistler bir yaratıcının varlığına inanırlar sadece dinleri insan yapımı kabul eder ve onlara tapınmazlar. Tek tanrılıdırlar, inandıkları tanrı ona isim veren inananların inandığı tek tanrıyla aynıdır. Ateistler ise tanrının olduğuna inanmazlar, dikkat edilmesi gereken husus ateistler tanrının yok olduğuna da inanmazlar, inançları yoktur sadece mantıkla açıklayabildikleri şeyleri bilirler ötesini de her zaman öğrenmek isterler. Dolayısıyla ateizm kesinlikle bir inanç sistemi değildir. Deizmin insanı götürebileceği yön sadece bir din kabul edip ibadet etmek olabilir. Çünkü deistler tanrının varlığını aynen Müslümanlar ya da Hristiyanlar gibi kesinlikle sorgulamazlar.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

717 Görüntülenme7 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları