Bilmek istediğin her şeye ulaş

Deizm nedir, ne değildir?

Tanrı'ya inanıp peygamberlere ve dinlere inanmamak.
  • Paylaş
@hobolop
Sen çok değişik bir deistmişsin arkadaşım. Yani nasıl bir inanışa sahiptin bilmiyorum ama ya Deizm'i kendince yorumladın ya da seni yanlış bilgilendirmişler. Aslında senin yorumun tam da sorunun 'ne değildir' kısmına uyuyor.

Deizm: Tanrının varlığını kabul edip yeryüzündeki tüm dinleri reddetmektir. Evreni yarattıktan sonra insanlığa ve kainata hiçbir müdahalesi olmayan tanrıya inanılır.

Yanlış mı biliyorum acaba diye de ufak bir araştırma yaptım ama gayet doğru biliyormuşum. Sana tavsiyem; bir daha inanç değiştireceğin zaman derin olarak araştırmaya üşeniyorsan da en azından inanacağın şeyin temel doğrularını öğrenmelisin. Buradan başlayabilirsin: tr.wikipedia.org/wiki/deizm
  • Paylaş
Tanrı'ya inanıp peygamberlere ve dinlere inanmamak. @Rapsolut en basit haliye anlatmışsın ve çok doğru.
  • Paylaş
Tanrının insanlara adil davranmadığına inananları deist denir. Örneğin biri zengin çocuğu olarak doğarken biri afganiztanda savaşın ortasında doğuyor. Bu durumda tanrının adil olmadığını düşünüyorlar. ama allaha ve peygamberlere inanıyorlar bir sorun yok o konuda. Bende bir ara deisttim oradan biliyorum.
  • Paylaş
2

Yiğit Yıldırım, :D çok iyi, şimdi necisin

Recep Şahin Sargın, Deistler peygamberlere inanmaz onları reddederler

Deizm; kainatı yaratan bir tanrının varlığına inanıp,peygamber,din,kitap gibi şeylere inanmamaktır.çünkü deizme göre;dünyanın kuralları dünya ilk yaratılırken konulmuştur.
  • Paylaş
Dinleri reddedip tanrının varlığına iananmaktır. Tanrıya inançta akıl yolu ile kavranabilen ve mantık esasına dayalı bir sistemdir. Tanrıya inanırken de tanrının evren üzerinde müdahalesinin olmadığını ve insanların akıl yolu ile doğruyu bulması gerektiği ilke benimsenmiştir.
  • Paylaş
Deizim dünyayı bir yaratanın olduğuna inanır şüphe yoktur bu düşüncede fakat ayrı ayrı dinlerin oluşu peygamberleri reddeder bunlara inanmaz yalan oldugunu söyler.
  • Paylaş
Necip Fazıl'ın Mümin-Kafir adlı eserinde 6 çeşidini saydığı KAFİR ZÜMRESİNDEN BİR ZÜMRE. Kitabı tavsiye ederim henüz ilk sayfada meselelere müthiş net ölçüleriyle insanlara anlatsan kabul etmeyeceği ancak okuyunca, birazda düşünce muhakkak kendini kabul ettireceğine inandığım hakikatlerle dolu kitap.( Necip Fazıl -haşa- peygamber mi nasıl ölçü koyar diyenler demesinler zira dedikleri zaten Kur'an ve Sünnetten.)
  • Paylaş
Zaten söylenmiş ama;
Deizm; (sözde) Tanrının (sözde) yarattıklarına ''saldım çayıra mevlam kayıra'' deyip yan gelip yatmasıdır (ben olsam öyle yapardım ne uğraşıcam sizle :D). Şimdi ''mevlam'' dediği için bi çelişki var burada falan demeyin ne yapabilirim bu atasözünün mevlamsız olanını bulsaymış atalarınız da ben de onu yazsaydım :P
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2765 Görüntülenme21 Takipçi10 Yanıt