Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dejavunun tıbbi bir açıklaması var mıdır?

Deja-vu'nun kelime anlamı; " önceden görülen "dir. Deneyimleyenlerin açıklamasına göre tanıdık olmaması gereken görüntünün abartılı derecede önceden bilinmesi durumudur.

Fenomen oldukça karmaşık olsa da nasıl olduğuna dair birkaç teori mevcuttur. Deja-vu sıkça 6. his ya da metafizik, reenkarnasyon gibi konularla bağdaştırılsa da bilimsel açıklaması vardır. Bu olay beynin hafıza merkezi ile alakalı bir yanılsamadır. Şöyle ki; incelenen örneklerde yaşanan olay daha önceden yaşanmışlık hissini verse de, hiçbir örnekte daha önce yaşanan olayın nerede, nasıl, ne zaman yaşandığına dair bilgiler bulunmamaktadır.

Beynin, yorgunluk veya başka sebeplerden dolayı bir görüntü, ses, vb. herhangi bir girdiyi, giriş anı sırasında algılayamamasından kaynaklanabilir.

  • İlk teori beyindeki kısa-zamanlı hafıza (şu ana ait bilgileri kaydeden) ve uzun-zamanlı hafıza (geçmişe ait bilgileri kaydeden) merkezlerinin farklı olmasıdır. Kısa zamanlı hafızada görünen daha kaydedilememişken uzun zamanlı hafızada kaydedilirse kişi bu anı daha önce yaşadığı hissine kapılabilir. Bu sinir aksonlarındaki küçük sapmalardan kaynaklanır.
  • Deja-vu deneyiminin bir hastalık belirtisi olup olmadığı da merak edilen bir konudur. Şizofreni, kişilik bozuklukları, anksiyete gibi nörolojik bozukluklarla ilişkili olabileceği düşünülen bu deneyim, bu bahsedilen hastalıklarla bir bağlantı göstermemiştir. En büyük yakınlık temporal lob epilepsisi ile olmuştur. Araştırmalar göstermiştir ki, temporal lob krizleri gelmeden hemen önce Deja Vu yaşanabilmektedir. Bu yakınlık, nörolojik düzeyde anomoli yaratacak elektrik akımlarının Deja Vu'ya neden olduğu sonucunu güçlendirmektedir.
  • Farmakolojik araştırmalar dopaminergic etkilerin Deja Vu görülme ihtimalini artırdığını göstermiştir. Amantadine ve phenylpropanolamine içerikli gribin semptomatik tedavisinde kullanılan bazı ilaçların karıştırılması sonucunda Deja Vu deneyimini belirgin şekilde arttırdığı rastlantı eseri tespit edilmiştir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1281 Görüntülenme6 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları