Bilmek istediğin her şeye ulaş

Demokrasi dediğimiz bu seçim sistemi bazen azınlığa çoğunluğu yönetme imkanı vermektedir ama ülkenin hayati konularında tek başına karar vermesine imkan vermemelidir. Çok sandalye sayısına bağlı bir karar mekanizması doğru mudur?

Doğrudur da benim vardığım sonuç demokrasinin bugünün toplumunun değil geleceğin yönetim şekli olduğu yönündedir. Demokrasi kulladığın kadar vardır. Bugünün sözümona demokratlarına baktığımda, faşistlerden hallice olduklarını görüyorum. Onların demokratlıkları kendilerine (bilinçsel evrim fiziksel evrimin bin sene öncesinden geliyor diye düşünüyorum. Hala hayatımıza yön veren mekanizmanın ego - süper ego çatışması olduğunu düşünürsek ve neredeyse milyon seneye varan dürtülerimizin hala kanlı canlı olduklarını düşünürsek) Sen kendi hayatında demokrasiyi içselleştiremezsen, ne bunu karşındakinden bekleyebilirsin ne de hükümetten. Hükümetler toplumun ortalamasının siyasetteki görüntüsüdür. Yani canım kardeşim en ufak bir tartışmada bile küplere biniyorsan demokrasi demokrasi diye tutturma.
  • Paylaş
Öncelikle seçim sistemi tüm demokrasilerde aynı değil. Dünya birincisi bir seçim barajı olan %10, tek parti rejimine neden olmaktadır. Bu sistemle %30 oy alan bir parti meclisin %50'sini ele geçirmektedir. Normal bir seçim barajıyla (bizden sonra en kötü diktatörlük olan Rusya'da %5) yani %5'in altındaki bir seçim barajıyla meclisteki tek seslilik önlenebilmektedir. İktidar olan parti tabii ki mecliste en çok uyuyan milletvekiliyle temsil edilmekte ama salt çoğunluk öyle kolay kolay sağlanamamaktadır. Hatta o durumda vekillerin uykuları da açılmaktadır. Dolayısıyla meclisten bir yasa geçirileceğinde muhalefet vekillerini de ikna etmek gerekmektedir. Temsili demokrasi ancak böyle işlediğinde gerçekten halkı temsil eden bir model olur. Tabii ki gerçek demokrasi olabilecek en iyi sistem olmayabilir ama bilinen sistemler arasında en iyisidir. Demokrasi namuslu insanlara ihtiyaç duyar, yolsuzluk hırsızlık değildir, yiyor ama çalışıyor, yol yaptık, sıfırla yavrım bilal, hep bakan çocuğuna bir gemicik filosu gibi yöntemlere demokrasi değil direkt soygun, hortumculuk çetesi, haramiler imparatorluğu denir. Ülkemizde temsil edilmek istemeyen açlık sınırında yaşayan bir halk vardır, tek mutlulukları padişahlarının zenginliği, zulmetme ve öldürme gücüdür. Demek ki demokrasinin en önemli şartlarından biri de temsil edilmek isteyen bilinçli bir halkın olmasıdır ki bilinç de eğitimin ümmetçiliğe kaydırılması suretiyle yok edilmektedir. Ümmetim yönetsin de varsın ben yırtık çarıkla yaşayayım, varsın çocuğum iş yerinde ölsün diyen bir halkla demokrasi ancak bu kadar mümkün olmaktadır.
  • Paylaş
Demokrasi bir araç olarak mı, yoksa amaç olarak mı kullanılıyor, önce bunu masaya yatırmak lazımdır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

60 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları