Bilmek istediğin her şeye ulaş

Deneme süresi 2 ay olan bir işte 2 ay dolmadan istifa edilirse işverenin "hemen gidemezsin şu kadar süre daha kalma zorunluluğun var" deme hakkı var mıdır? Varsa kaç gündür?

İşe başlamadan önce sigortalı olmak kaydıyla 2 ay deneme süreli iş sözleşmesi kurulabilir. Bu sözleşme de işin erken bırakılması durumunda bir tazminat hükmü (eğitim, kıyafet, işin yapılmasına yönelik bireysel teçhizat gibi ) varsa taraflara deneme süresinin sonuna kadar sözleşmeye bağlılık zorunluluğu doğabilir. Deneme süreli iş sözleşmesi kurulmamış ise deneme süresinden bahsedilemez. Bu sebeple dilediğiniz zaman işinizi bırakabilirsiniz tabii varsa tek taraflı fesihten doğacak yükümlülüklerin neler olduğuna bakmak lazım .
  • Paylaş
3

Soner Nar, Fakat sözleşme süresiz iş sözleşmesi olarak geçmekte, herhangi bir eğitimde vermediler bu durumda istifa ettiğim gün işi bırakabilirim yanlış anlamadıysam?

Nihan A., Belli bir tarihte sözleşmenin biteceği kararlaştırılmadıkça süresiz oluyor zaten. Onda problem yok. İstifa ettiğinizde ayrılabilirsiniz. Deneme süresi içinde aynen işveren de önceden bildirmeden, ihbar tazminatı olmadan sözleşmeyi feshedebilirdi.

Hakan, Sürekli iş sözleşmeleri süreli yapılamaz zaten. Sizin sözleşmenizde de süre olmaması normal. Bahsettiğim süre iş sözleşmesinin deneme süresi. Evet ayrılabilirsiniz ama dediğim gibi bu dediğim tip sözleşme için böyle sizin sözleşmenizde farklı bir madde varsa tazminat doğabilir. Sözleşmeyi iyi okuyun derim.

Hayır, yok. Fakat deneme süresi içerisinde üzerine belgelendirilmiş bir eğitim var ise, yani kurumuzun size belgeli olarak eğitim masraf yapmış ise, bu masrafı ödemek zorundasınız.
  • Paylaş
Deneme süresinde her iki taraf içinde böyle bir hak yoktur. Çünkü deneme süresi bitiminde ihbar süresi iki hafta olarak devreye girer bunun öncesinde ihbar yani bildirim süresi dediğimiz her iki tarafın talep edebileceği bir hak söz konusu olmamaktadır. Taraflar arasında işin niteliğine bağlı olarak ayrıca bir sözleşme yapılmışsa eğer böyle bir durum söz konusu olabileceğini söyleyebiliriz.
  • Paylaş
  1. Hemen gider. Deneme süresi olduğu için.
  2. Eğer sözleşmeli ise sözleşme bitene kadar gidemez... Sözleşmede tazminat vb girildiyse odeme koşuluyla gidebilir.
  3. 59 gündür.
  • Paylaş
Hayır, zorunluluğu yok, herhangi bir neden belirtmeksizin ve süre bağlamaksızın istifa edebiliyorsunuz. Ancak, işyeriniz sizin için, yatırım amaçlı - sözleşmede bu durumu belirtmek suretiyle - yaptığı masrafları ödemenizi talep ediyorsa, masrafı ödemek zorundasınız. (Eğitim gibi. )
  • Paylaş
Asla yoktur. Deneme suresi işverenin calisacak olani denemesi kadar ; calisacak kişinin de orada calismak isteyip istememesi hakkini verir.
  • Paylaş
İş kanununda belli sürelere kadar çalışan işçilerin, işten ayrılmadan belli sürelerden önce haber vermesi gerekmektedir işverene ki buna ihbar süresi deniyor.Ancak bu aranızda deneme süreside dahil olmak üzere yapmış olduğunuz bir sözleşme varsa geçerlidir.
İstifa halinde 4857 sayılı İş Kanunu'nun 17. Maddesince işi 6 Aydan az sürmüş İşçi İçin 2 Hafta önceden haber vermesi gerekiyor.
Jolene kullanıcısınında belirttiği gibi ^^deneme süresi içerisinde üzerine belgelendirilmiş bir eğitim var ise, yani kurumuzun size belgeli olarak eğitim masraf yapmış ise, bu masrafı ödemek zorundasınız. ^^
ancak asıl önemli olan sizin aranızda belirlemiş olduğunuz sözleşmenin maddeleri ve işverenin bu konudaki iyimser halidir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

10579 Görüntülenme11 Takipçi7 Yanıt