Bilmek istediğin her şeye ulaş

Deneyim arayan bir firmaya, deneyimsiz bir mimar olarak başvurup işe başlayabilmek için nasıl bir strateji geliştirilmelidir?

Biraz acı olacak ama deneyim arayan bir firma, deneyimsiz bir mimarı işe almaz. Haydi işe bir şekilde kabul edildiniz diyelim, sonrasında çok sıkıntı çekersiniz.
Yeni mezun mimar arkadaşlara tavsiyem, okuldaki hocalarınıza danışın ve onların irtibat kuracağı bir mimarlık ofisinde işe başlayın. Hocanızın tavsiyesiyle gideceğiniz küçük çaplı bir büroda mimarlıkla ilgili çok daha fazla şey öğrenirsiniz. Özellikle, yarışmalara katılan bir büroda çalışmanızı tavsiye ederim. Çok yorucudur, maaş azdır belki ama iyi bir başlangıç yapmış olursunuz.
  • Paylaş
Deneyim arayan bir firmaya deneyimi olmayan bir mimarin işe başlaması tam bir facia olacaktır. Belki alacağı 3-5 kuruşun hesabını yapıyordur ama asıl yapması gereken öbür hesaptır. Orada yaşayacak olan insanların canına kast ettiği zaman onu para kurtarmaz asla bir daha ayaklarını üzerinde duramayacaktır.Onun için her şeyin en iyisini öğrenmekte yarar vardır. Bu aynı şarkının sözlerini bilmeyen ya da çalıp söyleyemeyen sanatçının durumundadır. Bir fark sanatçıyı alırsın iner gider ama binanın hatalı yapılmasından kaynaklanan durumu nasıl geri alacaksın. İnsanlar para için değil geri bıraktıkları eserlerle anılırlar...
  • Paylaş
Mimarlıkla ilgili programları iyi biliyorsan işe başlayabilirsin. Hatta alabiliriz seni. :)
  • Paylaş
1

kasif, benide benide

Programları iyi bilmenin yanı sıra tasarımcı ruhunu ortaya koyman fikirlerini açık şekilde aktarabilmen yaratıcı ve yenilikçi olduğunu ispatlaman gerekir.
  • Paylaş
Deneyim yokken sunabilecekleriniz çok fazla olmadığından bence ilk etapta para kazanmayı unutup oraya stajyer olarak başvurun. Böylece siz deneyim kazanmış olursunuz onlar da sizin is gücünüzden faydalanmış olur.Bu sekilde bir basvuruyla giderseniz geri çevireceklerini sanmam. ama illaki maaşlı olmak istiyorsanız öyleyse deneyim aramayan ilanlara başvurmanız gerekir.


Benim ilk iş deneyimim staj yaptığım firmada oldu. 3 kuruş maaşa kullandırdım kendimi ama CV'me yazacak bir şeyim oldu, baya bir şeyler öğrendim. İlk etapta maalesef bu işler böyle.
  • Paylaş
Burada önemli konulardan birisi "İş Hayatı" nı bilmektir. Kalıcı bir tercih olmak için çalışma saatleri, izin, adap, uyum, iş alma, iş teslim etme gibi görevleri de düzgün yapabiliyor olmanız gerekli. En iyi yöntem ücretsizde olsa hareketli bir yerde iş tecrübesi kazanılması olabilir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2210 Görüntülenme9 Takipçi6 Yanıt

Konu Başlıkları