Bilmek istediğin her şeye ulaş

Deneyim ya da tecrübe olarak adlandırdığımız kavramlar kendi açımızdan objektif midir yoksa subjektif mi? Algılarımızı ne yönde etkiler?

Canımcığım tecrübeye deneyim demek ne kadar doğru olur işte bu tartışılır. Öncelikle tecrübeye deneyim diyemeyiz tecrübeyle sabit :) ancak, başarı ve başarısızlıklar üzerinden konuşursak daha objektif düşünebilir bilgi birikimimize dayalı subjektif edinimler kazanabiliriz ;)
  • Paylaş
1

Devrim Deniz Bardakcı, Algısal davranımın deneyim (tecrübe) ile ilgili olduğu düşüncesinde değilim.

Deneyimimiz olan alana bakar. Aşk meşk deneyimiyse tamamen subjektiftir zaten insanların da hepsi farklı olduğundan pek de bir işe yaramaz, o nedenle de subjektifliği bir şey kaybettirmez. Eğer deneyim bir üretime yönelikse tabii ki her seferinde deneyim de artacaktır üretim kalitesi de. Zaten deneyim ve tecrübe birebir aynı sözcüğün Türkçe ve Arapçalarıdır. İkisi de edinilir. Deneyimlemek ve tecrübe etmek de aynıdır. Böyle olunca hatta sorunuzu şöyle de sorabilirdiniz "Deneyim ya da tecrübe olarak adlandırdığımız ya da isimlendirdiğimiz kavramlar ya da mefhumlar kendi açımızdan ya da zaviye-i nazariyemizeden objektif ya da müsbet midir yoksa subjektif ya da menfi mi? " :) Neyse Türkçe'mizde bir yığın hem Türkçesi hem de Arapçası kullanılan sözcük mevcut. Ufak bir şaka olsun...

İlki yani aşk meşk tecrübesi bir daha aşık olunca hiçbir işe yaramaz. İş ile edinilen tecrübe ise algılarımızı açar, sürekli daha geniş bir bakış açısı edinmemizi sağlar. Hatta öyle ki ilgi duyduğumuz ya da çalıştığımız başka bir dalda da tecrübemizin artmasını, o işi daha iyi anlamamızı ve daha hassas algılarla çalışmamızı sağlar. Bir matematikçi aynı zamanda müzik yapıyorsa matematikte edindiği tecrübeler, müzikte de işine yarayacak ve onun kısa bir özümseme süreci ardından daha tecrübeli ve iyi bir müzisyen olmasını sağlayacaktır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

105 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt