Bilmek istediğin her şeye ulaş

Denge fiyatı (equilibrium price) nedir?

@cnr4 nın tarifine ek yapmak istiyorum,

 

evet akademik olarak denge fiyatının tanımı arz eğrisinin talep eğirisini kestiği nokta olarak anlatılır yani bir birim fazla ürettiğinizde artık talep eden sayısı artmaz yada bir birim talep olduğunda arz miktarı değişmes demektir basitçe. aslında çok genel bir istatsik tariftir bu ve her mal için değişiklik gösterir misal kışın kömür  arzını artırmanız talebi değiştirecektir. arz çok artacağı için rakiplerinizle mücadele etmek için arzı artırarak fiyatlarını aşağı çekecektir doğal olarak dar bütçeli ekonomilerin ev yakıtı olan kömürün talep mktarı ucuzluğundan dolayı artacaktır ve piyasa da yeni bir denge fiyatı oluşacaktır. tam tersi olarak kömür arzını kışın ortasında azaltırmasınız ve rakiplerinizde aynı yolu seçerse bu sefer piyasada az olan kömürün fiyatı yükselecektir. ancak dar gelirli insanlar bu sefer kömür kullanımını azaltacağı için talp düşecektir. yani talep azaldığı halde yüksek bir denge fiyatı oluşacaktır.

 

şu anda tüm dünya da bbu ve benzeri örneklerle denge fiyatı senaryoları anlatırlır ancak 21 yy  ekonomisi için bu senaryolar artık geçerszdir. inploid.com da belki de ekonomi dünyası ilk defa arz talep tarifini değiştirlmesi gereken bir unsur olarak okuyacaklar.

 

Arz talep kanunu esasen artık geçersiz hale gelmiştir. çünkü ekonomi artık zevk ve tercihler üzerine çalışmaktadır halbuki 100 yıla yakın bir zamandır  tüm ekonomi bilimi zevk ve tercihleri değerlendirme dışı tutmuştur. ancak tüketimin ağa babası artık şehirlerde A.V.M ler üzerinden ve onların belirlediği piyasalarda satış yapmaktadır. çünkü modern tüketim ekonomik olduğu hissi verilmek suretiyle insanları paralarını cazibe merkezlerinde harcamaya zorlamaktadır. adı üstünde cazibe merkezi . yani cezb olduğunuz, yani zevklerinizin ve tatmin duygunuzun ön plana çıktığı yerler.

 

domatesi 2 tl den almaya hazır olduğunuz halde aynı zamanda hafta sonu gezmeside yaparız diyerek pazara gitmek yerine A.V.M ye gittiğiniz zaman domtesi üzerine çarpı atılmış 4 tl yerine 3 tl ye almanız bu durumun en  açık ifadesidir

 

halbuki piyasa denge fiyatı 2 tl olan domatesi 3 tl ye denge fiyatının üzerinde almanıza sebep olacak bir ekonomik dünyasanızdır artık.

 

 

 

  • Paylaş
Arz ve taleplerin kesiştiği noktadaki fiyattır.Denge fiyatı arz ve talep edilen fiyatlar arasında uçurum olmasını engeller..
  • Paylaş
Denge fiyatının genel tanımı yapılmış zaten bide denge fiyatı sürekli o fiyattan satıldığı anlamına gelmez 1 ürünü diyelimki 1 liraya üretip 3 liradan satışa çıkardınız ama ürün 3 liradan arzınızı karşılamıyor + sto oluşmaya başlıyor sizde fiyatı düşürüp bi nevi arzınız kadar satın alınmasını beklersiniz.(hatam varsa düzeltirseniz sevinirim yeni yeni öğreniyorum daha :D )
  • Paylaş
3

Hakan, Üründe tekel varsa yani tek üretici sizseniz bu önerme böyle çalışmaz, aslında iktisadi önermelerin pek çoğunun bir ayağı topaldir, ama iktisatçılar hep haklıdır :)

Berk Caglayan, Talebin arzı karşıladığı noktada elinizde stok oluşmaz. Zaten bu sebeple adı denge noktasıdır. Denge noktasının altındaki bir fiyattan satış yaparsanız, daha fazla "adette" satış yapacağınız grafik olarak çizildiğinde rahatça görülür. Daha fazla adette satmanın, daha yüksek ciro anlamına gelmediğini de hatırlatalım. Cironun en yüksek olduğu senaryo, denge noktasıdır. Elbette bunların hepsi Ceteris Paribus üzerinde ve monopol-oligopol olmadığı koşullarda doğrudur.

Şenol Deniz Ikizer, ben zaten arzın karşılanmadığı noktada stok oluşmaya başlıyor dedim :)

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3443 Görüntülenme8 Takipçi3 Yanıt