Bilmek istediğin her şeye ulaş

Denge ve entropi deyince aklınıza gelenleri paylaşır mısınız? Entropinin kimyasal anlamı dışında hayattan somut örnekleri, çağrışım ve fikirleri neler olabilir?

Entropi kainatın doğal hâlidir. Dengeyse bir iradenin varlığını öne süren başlıca şeydir.

Benim şahsen dengenin en üst noktasına koyabildiğim fiziksel betimleme organizmadır.
Herhangi bir organizmanın amacı dengeyi korumaktır. Yani bir bakıma organizma iradenin bir ürünüdür. Dengeyi korumanın amacıysa "geleceğe dair olasıklar sayısını yüksek tutmaktır", bu konuda daha açıklayıcı videoyu şurada bulabilirsiniz: ted.com/talks/alex_wissner_gross_a_new_...

Sıra dengenin korunumu amacıyla gerçekleşen somut örneklere geldi. Öncelikle bir denge kendi içinde dengeyi koruma işlevselliğini yitirmekte(entropiye mağruz kalan) olan birçok dengeye sahiptir.

İnsanı ele alacak olursak her bir organımız kendi başına bir dengedir. Kalp, akciğer veya başka bir organın işlevselliğini kaybetmesi demek, bunun hangi organ olduğuna bağlı olarak "insan" denen organizmanın da işlevselliğini kaybetmesi demek olabilir. Bu bakımdan başka birçok şey gibi bütünsel bir dengeler yumağıyızdır aslında.

Ve denge, her koşulda, dengenin korunumu amacında daha başarısız olan dengeleri kendi dengesini korumak için "sömürgeleştirir", "yutar", "sindirir" ya da kendi dengesini tehdit ediyorsa dengenin korunumu konusunda kendisinden başarılı bile olsa onu "yoketmeye çalışır"... Ya da "ondan uzaklaşmayı" seçebilir. Bu tamamen kendi içerisindeki dengelerin ne olduğuna bağlıdır.

Bir dengenin kendi varlık süresini uzatmak için kendi kendine yapacağı şey kendi içindeki ve kendi varlığı için kesin gerekli dengelerin yaşam işlevsellik sürelerin birbirine eşitlemeye çalışmaktır. Çünkü neticede bir dengenin varlığı dışarıdan bir enerji alımı gerektirir ve bu enerjiyi maksimum tasarruflu şekilde kendi içindeki gerekliliği şart olan dengelere bölüştürmek zorundadır.

Bir devleti kendi başına bir denge olarak ele alırsanız ve bu devletin vatandaşlarını da bu devlet içindeki dengeler yani organizmalar olarak ele alırsanız. Devlet de kendi içerisindeki dengeleri korumaya çalışan bir organizmadır aslında. Ve kendi kaynaklarını bu dengelerin en çok dengeyi koruyanlarını hayatta tutmak için harcayacaktır. Kendi bütünlüğünü korumak için kendi kendilerinin ya da devletin kendisinin bütünlüğünü koruma konusunda başarılı olmayanların önceliklerini düşürecektir.

Geleceğe dair fikir geliştirme konusuysa dengenin zekâ boyutunda önemli bir rol oynar.

Bu tamamen yaşam alanının elverişliliğiyle ilintilidir. Eğer izlediyseniz "Lucy" filminde dengelerin "çoğalmaya" ya da "ölümsüzlüğe" yönelmelerinin sebeplerini net bir şekilde anlayabilirsiniz.

Entropinin ve manifestonun(denge) etkileyici bir anlatımını şu kısa videoda bulabilirsiniz: youtu.be/nIpb_Fh72BY

Entropi kâinatsa, denge iradedir.
  • Paylaş
3

Pnar, baglantili oldugunu dusunerek :)

Pnar, ayri ayri da dusunebilirsiniz aslinda yani nasi isterseniz

Bora Kasap, yanıtımı düzenledim öyleyse

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

72 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt