Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dengeli ve düzenli beslenmek neden önemlidir?

Vücudumuzda olması gereken bir organik bir de inorganik maddeler vardır. Organik dediklerimiz karbonhidrat, proteinler, yağlar, vitaminler, enzimlerdir. İnorganikler ise mineraller, tuzlar ve sudur. Bunların dengeli ve düzenli olarak alınması sağlıklı bir vücut için gereklidir.

Karbonhidrat Eksikliğinde;

Öncelikle B vitaminleri , bazı aminoasitler ve lif eksikliği görülür. Bunun yanında halsizlik, yorgunluk, depresyon, unutkanlık, sinir sistemi bozuklukları, sindirim sistemi rahatsızlıkları, proteinin vücut tarafından kullanılamaması sonucu yapım ve onarımda azalma, yetersiz lif alımından ötürü uzun vadede kanser ve kalp hastalıkları görülebilir.

Protein Eksikliğinde;

Yetersiz protein alınırsa; vücut kendi hücrelerini kullanır. Büyüme yavaşlar, ağırlık kaybı görülür Hastalıklara yakalanma oranı artar, iyileşme süreci uzar ve kansızlık oluşur.

Yağ eksikliğinde ve fazlalığında;

Cilt altındaki yağ tabakası ısıyı tutar. Vücudu soğuktan korur. Yağ eksikliği vitamin eksikliğine , cilt bozukluklarına sebep olur. Kaslarda zayıflama, iç ısının hızlı yükselmesi, eklemlerde ve kemiklerde şekil bozuklukları, hormon dengesinde bozulma, şeker, yüksek tansiyon, şekil ve görünümde bozulma, çabuk yorulma ve performans düşüklüğüne neden olur.

Vitamin ve mineral eksikliği

Her vitamin ve mineral eksikliğinin ortaya çıkardığı sonuçlar farklıdır. Ancak her birinin eksikliğinde küçümsenmiyecek eksiklikler ortaya çıktığını söylemek mümkündür. Örneğin potasyum eksikliğinde; kalp atımında büyük sorunlar ortaya çıkabilir.
  • Paylaş
  • Düzenli Uyku: Sağlıklı bir vücut ve yaşam için en önemli faktörlerden biri düzenli bir uykudur.
  • Sabah Kahvaltısı: Sağlıklı beslenme programında günün en önemli öğünü sabah kahvaltısıdır. Hem tok tutan, hem de protein açısından zengin olan haşlanmış yumurta, birkaç adet zeytin, peynir, domates ve salatalıktan oluşan bir kahvaltı son derece sağlıklı olacaktır.
  • Öğle ve Akşam Yemeği: Öğünlerde yağlı yemekten kaçınmak gerekir. Öğle yemeğinde sebze yemeği, akşam yemeğinde ise haşlanmış et veya fırında pişirilmiş balık sağlıklı beslenme için örnek bir menü oluşturabilir.
  • Kafein ve şekeri azaltmak: Kahve ve kola gibi içeriğinde kafein ve fazla şeker barındıran içeceklerden uzak durmak gerekir. Bunların yerine taze sıkılmış portakal suyu, çeşitli bitki çayları ve tabii ki su içmeyi tercih etmek daha sağlıklı olacaktır. Kahveden vazgeçemeyenler, kahvelerini süt ile karıştırarak yumuşatabilirler.
Sağlıklı beslenme ve kilo kontrolü, ‘’şok diyet’’lerle değil; ancak yeterli ve dengeli bir beslenme ile mümkündür.
  • Paylaş
Beslenme ne değildir?
Beslenmek sadece karnımızı doyurmak, canımızın çektiği herşeyi her zaman yemek ya da içmek, aburcubur, fast food, açlık duygusunu bastırmak demek değildir. Beslenmek insanın büyüme, gelişme, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması için gerekli olan besin öğelerini yeterli miktarlarda alıp vücudunda kullanmasıdır.

Yeterli ve dengeli beslenme neden bu kadar önemli ?
Güncel birçok araştırmanın desteklediği gibi dengesiz beslenme ve hareketsiz bir yaşam tarzı; obezite, kalp-damar hastalıkları, diyabet, hipertansiyon, osteoporoz gibi pek çok hastalığın oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Şu an dünyada yetişkin bireylerin 1 milyarı kilolu, 300 milyonu klinik olarak şişmandır. Amerika’da obezite prevelansı son 20 yılda 3 kat artmıştır. Diyabetli birey sayısında ise 2025 yılına kadar 2kat artış beklenmektedir. Bu olumsuz açıklamaların yanında bazı araştırmalar gösteriyor ki; yaşam biçiminde ve beslenmede yapılan değişiklikler, özellikle fiziksel aktivitenin de artırılması ile, tip 2 diyabet ve obezite vakalarını % 60 oranında önlemektedir.

Unutmayın!
Sağlıklı bir yaşam için; yaşam tarzımızda ve beslenmemizde yapacağımız ufak değişiklikler ilerleyen dönemde karşılaşabileceğimiz sağlık sorunlarının yanında çok daha basit ve ucuz kalır.

Dyt. Gözdem BAŞARIR
  • Paylaş