Bilmek istediğin her şeye ulaş

Deniz gözlüğü, şnorkel ve palet alırken nelere dikkat etmek lazım?

Deniz gözlüğü:
 1. Sızıntı olmaması ve gözlüğü takarken uzunca bir süre kendinizi rahat hissetmenizdir.
 2. Eğer gözlüğü bir yarışmada kullanacaksanız düşük profilli, hidrodinamik yapıda, hız sağlamanıza yardımcı olacak gözlükler seçmelisiniz.
 3. Ayrıca gözlük yarış esnasındaki dönüşlerde başınızdan kaymamalıdır.

Palet:
 1. Paletlerin de ayakkabılar gibi ölçüleri vardır, uygun olanı seçilmelidir. Her ayağa uyacak palet vardır.
 2. Amaca ve fiziksel yapıya uygun olanı seçilmelidir.
 3. Alırken mutlaka giyip denemelidir.
 4. Düz yetersiz kirişli ve yumuşak palaları kolayca bükülebilen paletler yeterli itme gücünü sağlayamaz, büyük boyutlu paletler deneyimli dalıcılar için uygun ancak yeni başlayanlar için yorucudur.

Şnorkel:
 1. Şnorkeller yarı esnek, plastik ya da sert kauçuktan yapılmış eğri bir borunun bir ucu açık diğer ucu su girmeyecek, ağızdan düşmeyecek, hafifçe dönebilen bir ağızlığa sahip olmalıdır.
 2. Şnorkel rahat soluk alıp verebilecek kadar geniş, içinde kalan suyu boşaltacak kadar dar olmalı. Her iki şart göz önüne alındığında boyu yaklaşık 35-40 cm., çapı ise 2-2,5 cm. kadar dar olmalıdır.
 3. Şnorkelin borusunda çap değişimine sebep olan ekler ve iç yüzeyindeki körükler hava alış verişini ve su atımını zorlaştırdığı için önerilmez.
 4. Şnorkel ağza iyi oturan bir mapsa sahip olmalıdır. Aksi takdirde içine su girmesine, ağızdan düşmesine ve uzun yüzüşlerde çene ağrısına sebep olur.
 5. Maskeye bağlamak için ek bir kayışı olmalıdır.
 6. Kaybedilmesi kolay malzeme olduğu için hem ucuz hem de daha kullanışlı olan J tipi bir şnorkel seçimi en uygun olanıdır.
 • Paylaş
Numaralı gözlük kullanan biri olarak söyleyebileceğim tek şey, eğer gözlüksüz deniz altında görmekte zorlanıyorsanız, bu gözlüğün de numaralı olması birinci şart olacaktır.
Hayatımda hiç deniz paletim olmadı ama tahmin ediyorum paletin yüzey genişliği ile dalma derinliğiniz doğru orantılı olmalıdır diye düşünüyorum. Çünkü derin bir mesafeden deniz yüzeyine çıkmak için harcayacağınız zaman ve enerji az olmalıdır.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3691 Görüntülenme6 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları