Bilmek istediğin her şeye ulaş

Denizden elde edilen ilaçlar nelerdir?


Yapılan bilimsel araştırmalara göre deniz bütün hastalıklara karşı tek cephane. Henüz çok yaygınlaşmamış olsa da aslında bir çok hastalığa karşı binlerce çözümü denizden sağlamak mümkün. Çünkü denizin yüzlerce metre dibinde binlerce canlı yaşamakta ve bu canlıların biyolojik yapıları tedavi için uygun nitelik taşımaktadır.

1981'de Güney Kaliforniya Üniversitesi'nde bir araştırma grubu deniz dibindeki "Deniz karidesleri"nden kuvvetli bir virüs öldürücüsü olan, "didemnin" adlı bir maddeyi keşfetmiştir. Doku kültürlerinde tecrübe edilen bu maddenin grip virüsleri, soğuk algınlığına sebep olan rhino virüslere, dudak uçuklamalarına hatta daha da ciddi lezyon (hasar) lara sebep olabilen "Herpes strain" ve benzeri virüslere karşı, müessir hususiyetlere sahip olduğu anlaşılmıştır. Güçlü antitümör hususiyetlere de sahip olduğu görünen "didemnin" şimdi hayvanlar üzerinde geniş bir araştırma mevzuu haline gelmiştir.


Yeni Zelanda'daki araştırmacılar yeşil kenarlı bir yumuşakçanın hem virüs ve bakterilerle savaşabilecek hem de vücudun nöromuskular (sinir-kas) sistemi üzerine faydalı tesirleri olan tabiî bir ilacı sentezlediğini bulmuşlardır. Bu yumuşakça çeşidi şimdi artrit tedavisinde tatbik şekilleri için dünya çapında incelenmektedir. Deniz yumuşakçalarının diğer bazı çeşitleri de benzer maddeler sentezleyebilmektedir.

Bir başka deniz süngerinden, "Vidarabin"den elde edilen ve piyasada Vira-MP adıyla satılan ilaç... Cinsel organlarda görülen "herpes" vakalarında kullanılıyor.

Amerikan Estee Lauder firması tarafından piyasaya sürülen ve bir deniz canlısı olan "Pseudopterogorgia elisabethae"den elde edilen "Resilience Lift" adlı kırışıklık giderici krem.Arizona Üniversitesi'nden George R. Pettit, Mauritius Adası civarında yaşayan küçük bir yumuşakça olan deniztavşanından "dolastatin" adı verilen molekülü sentezlemeyi başardı. Hayvanın ağırlığının yüzde 0,00003'ü ağırlığında olan bu "peptit"in, klinik deneylerde prostat kanserine ve bazı akciğer kanserlerine karşı etkili olduğu saptandı.Yondelis ismiyle bulunan bir kanser ilacı, Tunikatlardan yani tulumlu deniz canlılarından elde edilmiş. Bir gramı için bir ton tunikat gerekiyor.Prialt adıyla piyasaya sunulan ve bir salyangozdan elde edilen ilaç, Prialt morfinden çok daha etkili ve tolerans (vücudun ilacın etkisine alışması) oluşturmuyor; nöropatik ağrılarda ve iltihap giderici olarak kullanılıyor.


  • Paylaş
Tedavi Yöntemleri

Semo Squalene ( Köpek balığı karaciğer yağı), tam olarak ilaç sayılmaz ancak faydaları çok;
  • Vücuttaki oksijeni artırarak kanser tümör romatizmaya karşı vücudun savunma sistemini güçlendiriyor.
  • Kemoterapik ilaçların etkisini artırarak kanserli hücrelerin iyileşmesine yardımcı oluyor.
  • Cilde sürülerek egzama, sedef ve yanıktan oluşan tahrişi giderici özelliği var.
  • Özellikle karaciğer fonksiyonlarını düzenleyerek hepatitten ve alkolden kaynaklanan zehiri attığı düşünülüyor.
  • Paylaş