Bilmek istediğin her şeye ulaş

Deprem anında ne yapmalıyız?

Öncelikle deprem anında sakin kalmaya çalışmalı ve paniğe kapılmamalıyız.
Asansör ve merdivene koşmamalıyız.
Camlardan, avizelerden, aynalardan, kitaplıklardan, devrilmesi ve düşmesi olası tüm eşyalardan uzak durmalıyız.
Sağlam bir masanın altına girip, ellerimizi başımızın üstüne kenetleyerek, başımızı dirseklerimizin arasına almalıyız başımızı korumalıyız.
  • Paylaş
Sehadet getirmeliyiz :) şaka yaptim. Merdivene koşmayin eğer bir göçme olacaksa büyük ihtimal ilk orasi göçer. Onun dişinda başinizi koruyacak bir duruşa geçin, çökün ve sarsintinin geçmesini bekleyin. Genel kesin birşey söyleyemiyorum çünkü yapilarin deprem davranişini etkiyen bir sürü etken var. Her yapi; zemininden, çevresinden, projesinden uygulamasina kadar kendi icinde ayri analiz edilmeli. O yüzden deprem olmadan once gereken önlemi almakta fayda var.
  • Paylaş
Sakin kalmak, paniğe kapılmamak iyi fikir. Eğer binanız depreme dayanıklı yapılmışsa yani 2002 sonrası yapılmışsa (ya da yapılmamışsa). Binada kesinlikle (ya da muhtemelen) kırılmaması gereken elemanlar kolonlar olacaktır. Ben, deprem olsa bir masayı kolon dibine iter, altına girer kafamı ellerimin altına alır bir cenin gibi kıvrılarak kolona doğru dururum. Kolona bir kiriş bağlı olacaktır o da kırılırsa yaklaşık yarım metre öteden kırılacaktır, düşse de popoma değmeden düşecektir. Altımda da bir kiriş olacaktır, kırılsa da kolona bağlı kısımda kalma ihtimalim yüksek olacaktır.
  • Paylaş
Öncelikle genelde holde bulunan kısa kirişlerin altında durma mesela. Çünkü o noktada moment büyük kuvvet kolu kısa olduğundan kesme kuvvetleri çok çıkar ve kırılabilirliği daha yüksektir, salon gibi vs açıklıkların ortasında değil de mesela kenarlarda durabilirsin bu tür açıklıkların kırılma bölgesi min 30-50 cm uzaktadır yaklaşık. Nispeten sağlam bir şeyin yanında dur mesela buzdolabı vs... merdiveni kullanma çünkü ilk kırılacak alanlardan birisi odur.(eğer hemen çıkma imkanın yoksa) asansör alanları genelde en sağlam yerlerdir çünkü çekirdek noktası olarak orası tasarlanır statik olarak ve genelde sağlam kalır. İlk aklıma gelenler, düşündüklerim bunlar.
  • Paylaş
Yaşam üçgeni konusunu bir araştır
  • Paylaş
Aslında ilk olarak depreme hazırlıklı olmak gerekir. Devrilebilecek eşyaların sabitlenmesi gibi. Deprem anında ise sizi koruyabilecek sağlam bir eşyanın yanında yaşam üçgeni oluşturarak depremin sona ermesini beklemek gerekir. Deprem sona erince en hızlı şekilde binadan ayrılmalısınız. Deprem esnasında paniğe kapılmadan serin kanlı olmak hayatta kalma şansını arttırır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

413 Görüntülenme9 Takipçi6 Yanıt

Konu Başlıkları

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Depremden nasıl korunulur?

  • Depremden korunmak için ne yapılmalıdır?