Bilmek istediğin her şeye ulaş

Deprem anını yaşayan bir insan ne hisseder?

Deprem bir travma anıdır, kişi travma anında genellikle şok dediğimiz hiçbir şey hissettmeme halini birkaç saniye yaşar. Bu an ruhsal yapımızın bir çeşit korunma mekanizmasıdır. Deprem, kaza gibi ani gelen yoğun tehlike anlarında ruhsal yapı bununla baş edemeyeceğinden adeta kendini kilitler ve koruma altına alır. Şok anı geçtikten sonra hissdilenler kişiden kişiye göre değişse de genellikle beyin bu gibi durumlarda hayatta kalma survivor mücadelesi verir. Var olan bu durumdan nasıl çıkacağı ile ilgili düşünceler üretmeye başlar. Buraya kadar olan kısım genellikle otomatik ve tüm kişilerde bu sırayla görülür, fakat verilen survivor mücadelesinin işe yaramadığı görülürse burada hissedilenelr kişiden kişeye değişebilir. Özellikle ölüm korkusu yoğun olan, başarısızlık tahammülü az olan, hayatında sorun çözücü dediğimiz kişilik yapıları enkaz altında kaldıkça çok yoğun sıkılma bunaltı boğulma ve çaresizlik hissedebilirler. Bunun tersi olan kişilikler ise (yoğun ölüm korkusu olmayan, başarı odaklı olmayan, hayatındaki sorunları çözdürmek için genellikle başkalarından yardım alan) kişiler ise bir nebze daha töleranslı davranabilse de bu deneyim onlara da boğulma sıkıntı ve çaresizlik yaşatır. Fakat saydığım ilk kişilik tipi çaresizliği daha yoğun yaşar. Daha sonra sırayla sevdikler ve aile düşünülmeye başlar ve onalrı bir daha görememe ihtimali de o durumda kişinin yaşadığı sıkıntıyı artırır.

  • Paylaş

Bu his depremin şiddetine göre değişir ama genelde deprem anında hissedilen korkudur.Korunacak bir yer bulunur ve depremin bitmesi beklenir.Ama o bir kaç saniye hiç bitmeyecek gibidir.O kadar kısa zaman içinde bir çok düşünce geçer insanın aklından.Ailesini düşünür en çok.Ölüm korkusu insanın en büyük korkusudur.

  • Paylaş
Depremde evde yakalanırsam diye yaptığım planı deprem olunca uyguladım.Size tek tavsiyem ne olursa olsun binadan dışarıya çıkın .Çünkü depremde yapılması gerekenler listesi sağlam binalar (yıkılmayacak) için geçerli bi durum.

Eviniz üst katlara yakınsa terasa çıkın , alt katlardaysa binadan dışarıya çıkın.tekrar söylüyorum bu tavsiyelerim bulunduğunuz bina sağlam değilse geçerli eğer sağlamsa, 7 şiddetine dahi dayanır diyorsanız başınızın üstüne ellerinizi koyun bulursanız bi yastık daha iyi olur ;) ve bekleyin.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1452 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Depremi yaşamak nasıldır?