Bilmek istediğin her şeye ulaş

Depremin büyüklüğü ile süresi arasında bir ilişki var mıdır?

Öncelikle belirteyim, üniversitede aldığım deprem dersi ve betonarmede kullandığım deprem hesaplarından öte bir uzmanlığım yok bu konuda.
Daha yüksek bir dalganın daha uzun bir sönümlenme süresine ihtiyaç duyacağı kesin. Yalnız deprem dalgası aslında en şiddetli haline ilk dört saniye içinde ulaşır ve tabi ki öldürücü darbeyi de o süre içinde vurur ki ivmedeki düşüş zamana karşı neredeyse logaritmiktir Bu dört saniye içinde depremin ivmesi %20-30'una düşer. Ondan sonra ne kadar sürdüğünün aslında bir önemi de yoktur.
Deprem

Deprem

Şekilde, 4 saniye içinde bir depremin aslında en yüksek seviyesinden neredeyse durmaya kadar sakinleştiği görülmektedir ki bu tüm depremler için geçerlidir. Yani halk diliyle 7 şiddetindeki bir deprem 4 saniye içinde 2 şiddetine düşer ama yavaş yavaş sönümlenir.

Yine de ilk iki saniye içinde zaten kırılacak kolonlar kırılmıştır, kolonları kırılan yapı bir yere kadar çökmüştür, bir kısım kaldıysa bile kirişleri kırılmıştır ve o kısımlarda 4 saniye sonrası olan küçük sarsıntılarda kopan kiriş, döşeme parçaları hala insanların başına düşüp onları yaralayabilir hatta öldürebilir, hatta kırılmak üzere olan kolonlar da kırılabilir, bu, yapının küçük art dalgalarla yıkılmasına sebep olabilir.

Eveet, şimdi de soruya gelince... Bu, sadece teoriden benim matematiksel çıkarımım; depremin şiddeti, süresini de mutlaka etkiler.
  • Paylaş
3

Unluckypod, yukarıdaki grafik i ben başka türlü yorumladım. o yüzden 4 sn sonra şiddeti 2 ye düşeceği yorumuna katılmıyorum. T periyodu tam dalga frekansının süresini temsil ediyor gerçek zamanlı deprem başlama ve devamındaki eşzamanlı ivmeleri göstermiyor bu anlamda bence. yani t ile deprem zaman grafiği olsaydı(dinamik deprem hesabında kullanılan veriler işimize yarardı gerçek depremlerden alınan) tamam ama grafik belirsiz zamandaki periyodların ivmelerini gösteriyor. ayrıca bu periyodlardaki zamanın artması pek tabii ivmenin düşeceği anlamına geliyor fakat şiddet dalga genliği ile ilgili olduğundan buradaki grafikte eşzamanlı şiddetten yani deprem enerjisinden bahsedebileceğimizi düşünmüyorum. kısacası bu grafikten 4 sn sonra şiddetin 2 ye düşeceğini varsaymak doğru olmaz çünkü ilgisi yok bence. tabii konunun teknik uzmanı değilim belirteyim, deprem uzmanı falan yani yorumlasa daha iyi olur.

Şaman, Üstadım sanırım büyük kısmında haklısınız yalnız 4 saniye olayını hocalarımızdan biliyorum zaten o nedenle de sadece ilk 4 saniyeyi hesaba katıyoruz. Ben de yukarıda belirttiğim gibi bu konuda hiçbir şekilde uzman değilim ama yeni eklemiş olduğum zamana karşı ivme grafiğini incelerseniz vurucu dalganın yine de ilk dört saniye içinde geldiğini görürsünüz. Aslında en uzman kişi imar iskan bakanımız, kendisi de inşaat mühendisi olur, hatırlarsanız son depremden sonra halkı deprem devam etmeyecek diyerek evine gönderdi ve 30 kişinin ölümüne sebep oldu. Evet kara mizah bir yana gerçekten depremin uzmanı biri gelse de bizi de aydınlatsa.

Unluckypod, dinamik deprem hesabında gerekli olan periyod ve ivmelerin etkin deprem zamanı boyunca uygulandığını düşününce mesela 7.4 lük meksika depreminden alınan veriler sık kullanılıyordu yanlış hatırlamıyorsam 99 depreminden önce sonrasında 99 depremini de kullanır olduk sanıyorum, herneyse eğer ilk 4 saniye sonrası şiddet bu kadar düşseydi geriye kalanları hesaba katmazdık en basitce düşünürsek o yüzden bence yine de 4 sn olayı kafama hala yatmadı. neyse sonuçta beyin fırtınası yaptık iyi oldu:)

Daha büyük bir depremin, sismometre üzerinde daha uzun bir süre için salınımlara yol açacağı ilkesinden hareket edilir. Depremin, sismometre üzerinde ne kadar uzun süreli bir titreşim oluşturduğu ölçülür ve deprem merkezinin uzaklığı ile ölçeklenir. Bu yöntem küçük (M<5.0) ve yakın (Uzaklık<300 km) depremeler için kullanılır.
  • Paylaş
1

Şaman, Yaşasın, sonunda bir uzman geldi, hoş geldi C:

Bildiğim kadarı ile şiddetli depremler yüksek enerji ortaya çıkardıklarından süresi de uzun olur. deprem uzmanı olmadığımdan tam kesin bilemiyorum.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1609 Görüntülenme7 Takipçi3 Yanıt