Bilmek istediğin her şeye ulaş

Depremlerin ekosisteme etkileri nelerdir?

Depremler yerdeğiştiren tektonik hareketlerdir. Tektonik hareketler ise dünyayı ve ekosistemi yeniden şekillendirirler, hatta neredeyse baştan yaratırlar. Kıtaları yakınlaştırarak ve hatta birleştirerek melez canlıların oluşmasına, mevcutların göç etmesine, toprak örtüsünün değişmesine, yeni dağların oluşmasına ve paleontologların çok sevdiği üzere geçmiş fosillerin yeryüzüne çıkıp incelememize imkan verirler.
  • Paylaş
Depremler büyüklükleriyle doğru orantılı olarak doğal çevre ve yeryüzü şekillerinin değişimine de neden olabilmektedir. Oluşan yeni yüzey kırıkları sonucunda yanal ya da düşey yönde yer değiştirmeler olabilmektedir.

Fayları tanımda kullanılan bazı morfolojik değişimler doğal çevre ve arazi üzerindeki en önemli belirteçleridir
.

Mevcut dere yataklarının yer değiştirmesi, yeni çöküntü alanlarında geçici veya kalıcı göllerin oluşması; veya basınç sırtı şeklinde yükseltilerin ve tepeciklerin oluşması; mevcut sıcak ve soğuk su kaynaklarının debilerindeki artma / azalma ya da tamamen kuruması; yeni sıcak ve soğuk su kaynaklarının oluşması, deniz/göl ya da sahilde yeni kıyı çizgilerinin oluşması; yeni oluşan ana kırık yakınlarında heyelan, kaya düşmesi meydana gelmesi doğal çevre ve arazi yüzeyinde meydana gelen değişikliklerden bazılarıdır
.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

658 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları