Bilmek istediğin her şeye ulaş

Depresyondan kurtulmak için neler yapılması gerekir ?

Orta ve ileri dereceli depresyondan kurtulmak için öncelikle uzman yardımı almak gerekir. Kendi kendine yenmeye çalışan insanlar ya da tedavi sürecinde olan insanlar depresyonla başa çıkabilmek için aşağıdaki yolları yapabilirler. Uyku düzenini sağlamak, hobiler geliştirmek, spor yapmak, yenilikler karşısında kendisini geliştirmek ve sağlıklı beslenmek .

  • Paylaş

Depresyon tedavisinde ilaçlar ve çeşitli terapi teknikleri kullanılır. En etkili terapi tekniklerinden birisi bilişsel davranışçı terapidir. Eğer depresyondan kurtulmak için bir uzman desteği almak istiyorsanız psikiyatriste ve bilişsel davranışçı terapi uygulayan bir terapiste başvurmanızı öneririm.


Ancak bu adıma geçmeden önce soru hakkında düşününce böyle bir soruyu soran kişinin depresyonda olduğunu varsaydığını ve bunun için çözümler aradığını ve uzman yardımına başvurmayı tercih etmediğini tahmin ediyorum. Öncelikle sorununuz hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilmek için depresyon ile ilgili çeşitli psikoeğitim materyalleri okumanızı öneririm. Bu tanının size ne kadar uyduğu görmenizi ve uzman desteğine başvuru seçeneğini tekrar değerlendirmenizi sağlayabilir. Aynı zaman bu tip materyallerde sorunun dinamiği ile ilgili bilgi bulabilirsiniz.

Sorun ve çözüm odaklı bir yaklaşım olduğu için okuyacağınız psikoeğitim materyalinin de bilişsel davranışçı terapi bakış açısıyla yazılmış olmasını tercih etmenizi öneririm. "İyi Hissetmek" ve "Evinizdeki terapist" isimli kitaplar bu konuda yazılmış güzel kaynaklardır.

İnternet üzerinde araştırma yapacaksanız İngilizce kaynakları "self-help resources" anahtar kelimesi ile arayabilirsiniz. Türkçe'de de benzer terimler kullanılıyor "Kendime yardım kitapçıkları" gibi. Ancak Türkçe materyal bulmak biraz zor olabilir.


Not: Sorunun ciddiyeti ne olursa olsun, öncelikle bir uzman görüşü almakta fayda var.

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

967 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt