Bilmek istediğin her şeye ulaş

Depresyondan tamamen kurtulmak mümkün müdür? Tekrarlama olasılığı nedir?

Bu sorunun yanıtı, kişiye, depresyonun düzeyine ve uygulanan tedaviye göre değişir. Son yıllarda yapılan araştırmalarda psikoterapi, özellikle de bilişsel davranışçı terapi uygulanan kişilerde depresyonun tekrar etme olasılığının ilaç tedavisine göre daha az olduğu görülmüştür. Elbette bu sonuçtan ilaç tedavisinin iyi olmadığı veya tekrara yol açtığı gibi bir sonuç çıkarılmamalıdır. İlaç tedavisinin de bazı avantajları olabilmektedir. Bu nedenle son zamanlarda her iki tedavinin beraber kullanımı artmıştır.


Depresyon geçirmiş bir kişinin buna eğilimli olabileceğini ve zorlayıcı yaşantılarda depresyonun tekrar edebileceğini söylemek yanlış olmaz. Ancak bu durum depresyon geçiren her kişi için geçerli değildir.

Depresyonun ciddi, tanı alan bir depresyon mu olduğu yoksa daha hafif düzeyde bir depresif durum mu olduğu önemlidir. Ayrıca, iyi bir psikoterapi uygulamasından sonra depresyon tekrar etse dahi kişi bununla tek başına başa çıkmayı öğrenebilir ve durum ağırlaşmadan kendi kendine müdahale edebilecek duruma gelebilir. Bu anlamda işin ehli kişilere gitmek önemlidir.

Tanı alabilecek düzeyde bir depresyonda psikiyatri uzmanı bir hekimin müdahale ekibinde bulunması ve yönlendirmesi önemlidir. Psikoterapi yapacak uzmanın, lisans veya yüksek lisans seviyesinin yanında mutlaka psikoterapi eğitimi almış olması gerekir.
  • Paylaş
Bu soruyla ilgili net bilgiye bu yazıdan ulaşabilirsiniz: ufa.lt/lf60oh
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1569 Görüntülenme8 Takipçi2 Yanıt