Bilmek istediğin her şeye ulaş

Derinlik sarhoşluğu ne demektir?

Herkesin hayatında en az bir kere tatması gereken deneyimdir. Anlamsız bir mutluluk hissedersiniz, zaman mevhumu kaybolur, kayaları balina sürüsü olarak hayal edebilirsiniz : )
  • Paylaş
Nitrojen Narkozu olarak da bilinir, belirli bir derinlikten sonra, soluduğumuz hava içinde bazı asal gazların narkoza dönüşmesinden kaynaklanır.
  • Paylaş
Nitrojen (Azot) Narkozu olarak bilinen, 30 metreden sonra başlayan ve maalesef herkesde görünmeyen bir dalış hastalığıdır. Derinlik sarhoşluğu gözlenen kişi hemen daha sığ sulara yükseltilerek derinlik sarhoşluğunun etkisi ortadan kaldırılır.

Ben maalesef derinlik sarhoşluğunu yaşayamadım (teknik dalış yapıyorum ve max 105m derinliğe indim) ama birkaç öğrencim ile trajikomik anılarım oldu. Eğitim dalışında 42m'den babam kızdı diye aniden yükselmeye çalışan, deniz kızı görüp peşinden giden, sesler duyduğunu iddia eden ve dalış boyunca sadece bana OK yaparak dalışı tamamlayan dalıcılarım oldu :)
  • Paylaş

Nitrojen narkozu olarak da bilinir genellikle 30-42 mt arasında yaşanan içmeden kafayı bulmaktır :)

  • Paylaş
Kendinizi sarhoş gibi hissedersiniz. Belkide bu yüzden "martini etkisi" de denilmektedir bu olaya =) . Kısa süreli bilinç kaybı yaşanabilir. Tüplü dalışlarda meydana gelir.
  • Paylaş