Bilmek istediğin her şeye ulaş

Derlenen ve yorumlanan programlama dilleri arasındaki farklar nedir? Birbirlerine karşı avantajları/dezavantajları nelerdir?

Java öğrenirken karşıma yorumlanan dil diye bir kavram çıktı merak ettimDüzenle
Derlenen diller çalışmanın daha öncesinde bilgisayar diline çevrilir. Bilgisayar diline çevirme işi işlemci mimarisine göre farklı olur. mesela intel işlemci için derlenen bir program arm işlemcide çalışmaz. Her mimari için kendilerine özel derleyiciler bulunur. Bu yüzden platform bağımsızlığı yoktur.

Yorumlanan dillerde kodlar text halinde çalıştırılır ve bilgisayar diline çalışma sırasında çevrilirler. Text dosyası halinde olduğu için düzenlemesi kolaydır. Çalışma anında çalıştığı ortamda derlendiği için platform bağımsızlığı vardır. Çalışma sırasında hem kodu derlemek hem de çalıştırılmak ile uğraşıldığı için derlenen dillere göre yavaştır.

Bir de bunların ortak noktası diller vardır Java ve C#.net gibi. çalışma öncesinde bir ara forma dönüştürülür. Bu form üzerinde çalıştığı runtime enviroment tarafından bilgisayar diline çalışma sırasında bilgisayar diline çevrilir. Bu yüzden platform bağımsızlığı vardır.
  • Paylaş
Derleyici tabanlı programlama dillerinde yazılan kod parçası bir bütün halinde düşünülür derlenir ve çalıştırılır. bunun avantajı bütün program kaynağı çalışmadan önce bilgisayar diline çevrilmiştir ve yazılan kaynakta hata varsa derleme esnasında hata gösterilir ve programın çalışması için hatanın giderilmesi beklenir. yorumlayıcı tabanlı programlama dilleri ise yazılan kodun satır satır text ler halinde yorumlanır ve çalıştırılır. (derleme yoktur) misal program kodunun 8. satırından önce hata yok ve 8. satırda hata var ise o satıra kadar olan kodlar çalışır ve 8. satırın yorumlanması esnasında hata çıktısı üretilir. başka bir deyişle çalışırken derlenir denilebilir. yorumlayıcı tabanlı programlama dillerinin en bğyük handikap ı derleyici tabanlı programlama dillerine göre daha yavaş olamalarıdır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2159 Görüntülenme10 Takipçi2 Yanıt