Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dershanelerin açılmasına neden gerek duyuldu sizce?

Okullarda verilen eğitimin eksikliğinden.
 • Paylaş
Okullarda verilen eğitimlerin eksik olduğu zannettirilmesinden. Toplum yönlendirilmesi ve kapitalizm. Açıkta kalan öğretmenlere iş imkanları, ekonomiye katkı vs.
 • Paylaş
Fetonun cebi dolsun yolu açık olsun diye.
 • Paylaş
Zaten ülkenin çoğu kıt kanaat geçinmekte, biraz daha sömürelim dediler kanımca. Okulların kalitesini artırmak yerine... Arkadaşım dersaneye gitmeden Hacettepe İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünü kazandı, ben aynı bölümü Ege'de kazandım. Dershaneye gitmedik dediğimizde uzaylıymışız gibi baktılar. Önce sen istedikten, sonra okulunun eğitimi iyi olduktan sonra aslında hiç gerek yok. Şanslıyız ki iyi bir eğitim aldık lisede, hocalarımızın kafaları standarttan farklıydı. Ama yok biz para vermeden bir şeylerin kıymetini anlayamıyoruz. Bazen para verilmesine rağmen anlamayanlar da çıkıyor o da garip. Her sene görünürde bir şeyleri değiştiriyorlar ama aslında hiçbir şeyin "iyi yönde" değiştiği yok açıkçası.
 • Paylaş
Özel okullar ve devlet okullarının yetersizliği.
 • Paylaş
Okulumuzda sınav sistemi ve pratikliği öğretilmediği için ki bence yanlış olan dershanelerin açılması değil sınavların dershaneleri dayatıcak şekilde olması
 • Paylaş
İnsanımızın çoğu para vermeden kendini bir şeylere zorunlu hissetmiyor, herhalde bunu anlayan bazı parlak zekalı insanlar, böyle bir piyasaya ihtiyaç duyup, böyle bir pazar kurdular!
 • Paylaş
2

Sengoz, Her zaman maddi durumu iyi olan insanlar bir adım önde olmak istediler ,
Özel dersler falan filan.daha sonra maddi durumu nazaran daha kötü olanlar 2şer3er kişilik ama daha uygun fiyatlı sınıflarda dersler gelinen noktada dershaneler.

Azat Toğluk, Yorumunuza katılıyorum. Fakat dikkat çekmeye çalıştığım konu, insanların başka bir desteğe gerek kalmaksızın kendi işlerini zaten yapabilecek düzeydeler. Tek eksiğimiz kendimizi küçük bir programa tabii tutamamaktır.

Dershaneler ilk olarak 60'lı yılların sonunda orta okul ve lisede takviye özel ders ihtiyacı duyan öğrencilerin ihtiyaçlarını özel dersten daha hesaplı bir şekilde karşılayarak kar etme amaçlı kurulmuştur. Bugünkü halleriyle sınava at yetiştiren MEB sertifikalı manejler haline gelmeleri 80'leri bulmuştur. Tabii 80'lerde birkaç özel kolej, birkaç Anadolu Lisesi, bir Fen Lisesi ve ÖSS/ÖYS sınavları vardı ve dershanecilik piyasası da buna bağlı olarak küçüktü. Zamanla, muhtemelen dershaneler kralı paralel hoca efendiyi destekleme amaçlı öğrenciler hatta mezunlar bile neredeyse her sene bir yarış sınavına girmek zorunda bırakıldı dolayısıyla dershane piyasası da büyüyüp belki de özel okul piyasasını bile geçti. Yanı sıra 80'lerden itibaren halkta dershaneye gidilmeden üniversite kazanılmaz algısı oluştu. Ben bu hurafeye pek inanmıyorum, ii bir öğrenciyseniz, evinizde yeteri kadar eski sınav sorusu çözerseniz her türlü sınavı kazanabilirsiniz. Sınavlarda da okuldaki müfredatın dışında hiçbir şey sorulmuyor sonuçta.
 • Paylaş
Bu olaylara bu kadar masumane yaklaşmamak gerek, arkaplanda neler döndüğünü bilmiyoruz.
 • Paylaş
Okullar arasındaki farkliliklardan . Örnegin bir okulda her imkana sahip olan bir öğrenciyle köy okullarinda birlesik siniflarda okuyan ogrenci bir olamaz dershane aradaki farki bir nebze azaltmaknicin acilmisir
 • Paylaş
Eğitim sistemimiz bizlere hiçbi zaman bu size yeter demedi. Sürekli beyinlerimize aşılananın eksikliğini dinlettiler.dersaneler ister kapitalizmin icadı olsun ister öğrenime katkı aracı olsun açıldığı gibi bu saatten sonra kapatılmamalıydı
 • Paylaş
Kendimden örnek vermek istiyorum. Böylece belki cevaba ulaşabiliriz. Meslek lisesinde okumuştum. Devlet lisesi, hocalar zaten bunlar çalışmaz diyerek derslere gelmezdi, gelse doğru düzgün anlatmazdı, bahçeye salardı ya da sohbet ederdi. Ancak dershaneye gittiğiniz zaman para verdiğiniz için insan ister istemez birazda olsa çalışıyor. Dershane hocaları da para veriyorlar şimdi anlatmazsak aileleri sıkıntı çıkarırlar veya kendi vicdanınca aldıkları parayı helal olarak görmezler ve nasıl nasıl o dersi anlatmaya çalışırlar. Ne yazık ki devlet liselerinde sonuç böyle ve bence de dershanelere gerek var.
 • Paylaş
Okullar yetersiz olduğu içinnn
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

678 Görüntülenme16 Takipçi14 Yanıt

Konu Başlıkları