Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dershanelerin kalkmasının ne gibi etkileri olur? Sizce okullar dershanelerin verebileceği eğitimi verebilir mi?

Bence eğitimin kötüye doğru gitmesindeki büyük etkenlerden biri de dershanelerdir. Klasik bir cümle olacak, eskiden dershaneler mi vardı ? Yalnızca okul eğitimi ile bu iş yürüyordu. Bu düzenin tamamı ile ticaret odaklı olduğunu düşünüyorum. Ben de 2 yıl dershaneye gittim. Okulda gördüğünüz dersler dışında farklı bir eğitim almıyorsunuz. Dershane eğitimi kaldırılırsa tek seçenek okullar olacaktır ve tüm ağırlık ona verilecektir. Öğrenciler ikiye bölünmeden tek başarı sağlamaya çalışacaktır. Dershaneye gidiyorsunuz diye okul öğretmenleriniz bunu dershanede görmüşsünüzdür diyerek konuya ağırlık vermeden ders anlatıyorlar, herkes dershaneye gidiyor diye siz de gidiyorsunuz. Gitmeden üniversite hayalinin kurmanız bile mümkün değil gibi gözüküyor. Ancak ben bu tabuyu geç de olsa yıktım:) Dershaneye gitmeden de üniversiteye girebilirsiniz...
  • Paylaş
Dershanelerin kalkması eğitim açısından kötü olur. Ülkemizde bir çok iyi eğitim verebilen dershaneler var. Okullarda ki eğitim dershane şartlarında olmayacaktır ve başarı oranlarını düşürecektir. Zaten bu yüzden insanlar çocuklarını dershaneye yollarlar. Eğitim sistemini gelişmediği sürece dershanelerin kaldırılması yanlış olacaktır.
  • Paylaş
Dershanelerin kalkması hiç bir şeyi değiştirmez bence.Bu sefer etüt merkezleri,özel dersler onun yerini alır.Hepimizin bildiği üzere,okullarda yeterli eğitimi alamıyoruz,alsak bile test sisteminden kurulu sınavlara girdiğimiz için dershaneler faydalı oluyor öğrencilere,keşke okullar bu eğitimleri verebilse ama sanmıyorum.
  • Paylaş
Dershanelerin kalkması kadar şu an ki eğitim sistemiyle çelişen bir şey olamaz. Bir eğitim sisteminiz var ve bunun sonunda ölçmek için elemek için yaptığınız bir sınav var. Ne yazık ki bu sınavın içeriği okullarda öğretilenlerle en azından şekil açısından uyuşmuyor. Kaldı ki A okuluyla B okulunun verdiği eğitim bambaşka. Bunu tamamlamak için de dershane adlı kurumlar ortaya çıkıyor. Şimdi bu tabloda bakacak olursak dershaneyi sistemden atınca ya mağdur bir grup insan ortaya çıkacak, ki eğitim eşitsizliği yüzünden bu her ihtimalde mevcut, ya da merdiven altı diye tabir edilen gayri resmi kurumlar,özel dersler artacak.
Ama bunun yerine enbaştan sistem incelenip eksiklikleri giderilir ve her yerde aynı bir eğitim anlayışı sağlanabilinirse bu mümkün olabilir.
  • Paylaş
Belki de bu benim sorunumdu ama bu zamana kadar okulda da dershanede de bir şey öğrenmedim,her şeyi kendim öğrenmek zorunda kaldım.Yine de okullarla dershaneler arasındaki bir fark var.Okullar kitaplarda yazanları anlatıp geçiyor,dershaneler ise sınava hazırlamaya çalışıyor.Bir sınavı kazanmak için okul yeterli olsaydı zaten kimse dershaneye gitmezdi.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

870 Görüntülenme7 Takipçi5 Yanıt

Konu Başlıkları

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Dershaneler kapatılmalı mı?

  • Dershanelerin kapatılması hakkında ne düşünüyorsunuz?

  • Okulların dershanelerin verebileceği eğitini verebilir mi?

  • Dershanelerin kapatılmasının sonuçları nelerdir?

  • Dershaneler kapatılırsa öğrencilerin eğitim hayatı nasıl değişir?