Bilmek istediğin her şeye ulaş

Descartes " düş gücünden elde edilen bilgiler karanlık ve karmaşıktır." demiştir. Descartes'in rasyonalist anlatımından çıkarımınız nedir?

Çok uzun bir yazı yazdım, zira konu felsefe olunca bu yaşlanmış ve artık güncelliğini yitirmiş bilim hakkında yine de yazmadan edemiyorum :)

Ama daha kısaca açıklamak gerekirse;

Günlük yaşamda "aklını kullan, akıllı ol, akılcılık" terimleri olayları açıklarken somut gerçeklerle değerlendirmek, akıl ve mantık süzgecinden geçirmeden bir şeyi hareket etmemek olarak algılanır.

Ancak felsefi anlamda akılcılık aslında bunun tam tersidir. Neden? Bu görüşte dünyaya dair bilginin normal yaşamda "aklını kullan" dediğimizde de zihnimizde beliren "algılama ve deneyim"den ibaret değil, saf akıldan türemesinden bahsedilir. Felsefik anlamda aklımız, doğuştan birtakım ilkeler ve yetilerle donatılmıştır. Evreni oluşturan tüm nesneler hakkında kesin bilgi edinmemiz için yanlizca bu ilkelere uygun biçimde mantığımızı kullanmamız yeterlidir.


Düş gücü konusu ise,
Bi düşününce rasyonalizm ile nasıl temellendirebiliyorum? Saf akıldan bahsetmiştik. Doğru bilgiye böyle ulaşılacağı. Düş gücü tabi ki karanlıktır. Çünkü insanın bir öze ulaşması için aklı da (günlük anlamda kullanılan anlamıyla olan aklı) reddetmesi ve duyu organlarının her birine bir insan muamelesi yaparak karşına alıp onlar ile konuşarak iletişime geçmesi gerekir. Düşün kollarına kendini bırakan insan günlük anlamdaki aklı reddeder, bu da karanlık bir yoldur. Sonu doğru bilgiye çıkar mı? Bilemem. Ama öyle şeyler görecektir ki insan, kendi doğrusunu yaratacaktır.

Benim bu cümleden çıkarımım bu, çıkaramadıklarımı diğer çıkaranlar ile tartışmak isterim :)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

86 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları