Bilmek istediğin her şeye ulaş

Devlet daireleri binalarının çok büyük olmasına rağmen çalışanlar neden bu kadar az?

Büyük bina büyük rant demektir. Bir de ihaleyi dayıoğlu, amca oğlu gibi birine verirseniz rant büyüdükçe büyür. Az çalışan ise o dairelerde hiç bir şey üretilmediğini göz önüne alırsanız az masraf demektir. Ayrıca halkını ezen bütün devletler ezici güçlerini temsilen muazzam büyüklükte yaparlar binalarını. Aynen bu nedenle Avrupa'nın/dünyanın en büyük adalet sarayı gibi sapıkça kavramlar bizimki gibi halkını ezen devletlerde olur. Halbuki yarış adalet sarayının değil adaletin büyüklüğüyle yapılmalıdır. Bu durum laik sosyal demokrasiyle yönetilen uygar ülkelerde böyle değildir, yeni yapılan tüm binaların boyu çalışanın adetine göre belirlenir, adaletin boyu ise herkes için aynı büyüklüktedir.
  • Paylaş
1

Caner Acu, Harika tespit

Çünkü devlet kendisini büyük göstermek ister. Bu her devlette böyledir, devlet inşaları bakımından. Devletlerin vatandaşlık üstünde hakimiyet unsurlarından biri de devletin psikolojik telkinleridir. Devlet büyük binalar yaparak bunu vatandaşına gösterir. Çalışanların az olmasına gelince, bu sadece bizim ülkemize özgüdür diye düşünüyorum, burası Türkiye. :)
  • Paylaş
Devlet binaların büyük olması devletin ihtişam ve gücünü gösterir. Bunu Avrupa'daki yapılarda da görmek mümkün. Fakat personel sayısına gelince Türkiye'de bence yeterinden daha fazla personel olduğunu düşünüyorum. Fakat maalesef işe göre adam yerine, adamına göre iş felsefesinden dolayı nitelikli personel bulmak çok zor devlet kurumlarında, buna bağlı olarak da vatandaşın sayıyı az görmesi veya işlerin zamanında ve hızlı yürümemesi akıllara personel eksikliğini getirmektedir...
  • Paylaş
Katalan mimar Gaudi insanların yaşadığı binaları geniş, büyük ve ferah olması gerektiğini söylemiş. Yaşadığımız binalarında kümes kadar olduğunu düşünürdü muhtemelen.

Yani evlerimizin tavan yüksekliği bile olması gerekenden alçak, metrekare konusu hayvanat bahçelerindeki kafes mantığı.

Devlet daireleri tamamen farklı bir konu belki de ama genel anlamda insanların yaşaması için belirli standartlar nedir. Hayvanat bahçelerinde bile olması gereken minimum ölçüler var.
  • Paylaş
Çalışanlar da nicelik bakımından çok ama nitelik bakımından az.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1054 Görüntülenme8 Takipçi5 Yanıt

Konu Başlıkları