Bilmek istediğin her şeye ulaş

Devlet, kılık kıyafet yönetmeliğini sizin belirlemenizi isteseydi devlet memurları için nasıl bir kıyafet düşünürdünüz?

Yıllardır malumunuz ceket,kıravat,gömlek birçok ülke tarafından yıllardır kullanılıyor. Erkek ve Bayan kıyafeti olarak eğer sizin seçme şansınız olsaydı devlet çalışanları için genel olarak nasıl bir kıyafet tercih ederdiniz. Kıyafet konusunda çalışanları özgür bırakmakta cevap seçeneğiniz olabilir tabiki. Mümkün ise cevaplarınızı örnek görseller ile verin, düz yazı cevapta olabilir tabi.Düzenle
Öncelikle erkekler için ibadette rahat edebilecekleri bol kumaş pantolon üstüne mevsime göre kısa ya da uzun kollu gömlek tabii kısası dirsek alına kadar ve mutlaka hakim yaka, yine mevsime bağlı bir süveter, v yaka kazak ya da ceket belki de cübbe. Batılılar gibi kravat takmalarını istemezdim. Bıyık (badem) ya da sakal (düzeltilmemiş) mutlaka olmalı. İsteyen takke ya da sarık türü dinimizi simgeleyen baş giysileri giyebilmeli. Ayrıca cübbe de serbest olmalı. Sonuçta memurumuz kendini özgür hissetmeli ki ibadetlerinin arasında düzgün çalışabilsin.

Giyim

Bayanlara gelince aslında oralarda hiç çalışmamalılar ama tamam laikçi bir ülkedeyiz onlar da yerlere kadar kalın kumaştan bol uzun etek ya da elbise. Etek giyilmişse üstlerine vücut hatlarını göstermeyecek kalın ve bol bir bluz ya da gömlek ve mevsime bağlı olarak yine vücut hatlarını tamamen gizleyecek bir süveter, kazak ya da pardesü. Kısa kol bağyanlara yasak olmalı. Başta tabii ki dini vecibelere uygun şekilde bağlanmış baş örtüsü ve içinde saçları tamamen gizleyen bone olmalı. Sonuçta baş örtüsü tarz değil farz meselesidir. Aslında baş örtüsünün içine konulup kafayı arkaya doğru uzatarak ihtişamlı bir görünüm oluşturan karton, röntgen filmi gibi levhalar da kullanılmalı ki saçların baş örtüsü içinde topuz yapıldığı da görülmesin. Sonuçta erkek çalışan ve ziyaretçilerin saçtan olmasa bile onun baş örtüsü altındaki hayali görüntüsünden tahrik olmalarını istemeyiz. Ziynetlerin tamamen örtülmüş olduğu her sabah işyeri girişinde erkekler tarafından kontrol edilmeli. Tabii alt resimde görüldüğü gibi gri tam tesettür en mükemmeli olur. Bağyanlar giydiklerinin renklerine de dikkat etmeli. Neticede süslüman değil Müslüman olmalarını bekliyoruz. Bence renk seçiminde koyu griden siyaha kadar her tonda özgür olmalılar. Sonuçta onlar da insan ve giyimlerinde özgür olmak isterler. Özgürlük demişken peçe, güneş gözlüğü ve eldiven de serbest olmalı hatta işyeri ibadethanesine yakın odalarda çalışan bağyanlara mecburi olmalı. Bir de unutmadan eklemeliyim eğer peçe ya da güneş gözlüğü kullanılmayacaksa göz makyajı ve her durumda her türlü makyaj yasak olmalı.
Giyim
Giyim
  • Paylaş
3

Hakan, destekliyorum üstat

Şaman, düzenlemeye açsalar daha destekleyeceğin neler ekleyeceğim üstadım, aklıma geldi ama kilitli hala...

Şaman, Üstadım revize ettim, şimdi içime sindi.

Tabiki herkes istediği gibi giyinmesine olanak sağlardım hala lisedeymişiz gibi kılık kıyafet sorunu nedir ya?
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

333 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları