Bilmek istediğin her şeye ulaş

Devlet kurumlarındaki işlerin daha hızlı ve seri yapılması için sizce ne yapılması gerekir?

Bilindiği üzere devlet kurumlarındaki işler çok zaman alıcı oluyor.Hatta bir iş için günlerce uğraşanlar bile vardır .Basit bir iş için bile ordan sayı no al, şuraya git evrak kaydını yaptır ,buraya gel şunu yaptır derken tüm binada gezmediğimiz yer kalmıyor. Sizce bu durum nasıl çözülür?Düzenle
Bir zamanlar bir savcının restoranında müzik yapıyordum. Bu abi makamına yeni bir telefon aldı, faxlı falan... Sene 1992... Bu aletin kullanma kılavuzunu tercüme etmemi istedi, bana da o anda pasaport yenilemesi lazımdı. Ertesi gün gittim abinin makamına bir saat içinde ben onun tercümesini yaparken o da benim pasaportu yaptırdı. Yalnız nüfus kağıdım da kayıptı, önce onu çıkarttırması gerekti.

İkinci hikaye de şöyle; Ankara'da bir barda müzik yapıyordum (yine yıllar önce). Müziği çok beğenen orta yaşlı bir çift İsviçre'deki bir üniversitede okuyan kızlarının doğum gününe denk gelen Türk gecesinde çalıp çalmayacağımı sordular. Tabii ki ücreti mukabilinde olur dedim. Kızları gecenin organizatörlerindendi, beni de doğum günü hediyesi olarak göndereceklerdi. Yine pasaport problemi vardı, bu sefer hatta vize problemi bile olmalıydı. Barda konuştuğum adam ertesi gün pasaportu emniyete götürüp, adı aklımda değil bir emniyet müdür yardımcısı kadına vermemi, uzatıldıktan sonra da alıp ofisine getirmemi söyledi. Ertesi gün götürdüm, abla çay ikram etti, pasaportu aldı, ben çayımı bitirene kadar uzatılmıştı. Beni gönderen abinin konumunu bilmiyordum ama bayağı iyiymiş. İş bitince pasaportu abinin ofisine götürdüm, ertesi gün İsviçre vizesi, biletim ve bir miktar harcırahla geri aldım.

☺ Kıssadan hisse; bi abi, dayı vb her zaman çok yararlı oluyor.
 • Paylaş
Doğru kişiler, doğru yerlerde konumlandırılacak.
 • Paylaş
Öncelikle o bilgisayar kullanmayı bilmeyen memurlara bi çözüm bulunmalı kesin çözüm ise daha az prosedür ve daha fazla sanal alem
 • Paylaş
Evrak kaydı için barkodlu belge.
Devlet

Onay içinse dijital imza.
Devlet

Böylece birden fazla yere gidilmez saniyeler içerisinde basılı belge tamamlanmış olur.

Bunlar kimi kurumlarda zaten kullanılmaya başlandı ama yaygın değil henüz. Sebebi ise güvenilirliğinden şüphe duyulması. Çünkü birşey kağıt üzerindeyken sadece hırsızlar tehtid oluşturur kapıyı kilitlediğinde önlemi almış olursun ama dijital olunca belge çevirimiçi ağdan geçtiği için çevirimiçi korsanlık tehtid oluşturuyor yani kapısı açık bir ortamdan geçiyor belgeler. Önce dijital güvenliğin sağlanması lazımki yaygınlaşsın. Bence bu durumun gerçekleşmesi yakındır çünkü nüfus arttı artık dijitale geçmek dışında pratik seçenek yok gibi.

O yüzden bu konuya (barkodlu evrak kaydı + dijital imza + güvenli altyapı konusuna) yazılımcıların yoğunlaşması mantıklı geliyor bana çünkü birkaç önemli sürecin güvenli şekilde bir yazılımda gerçekleşmesi sözkonusu.
 • Paylaş
Çözülecek bir durum yok.Denetimli Onay mekanızması bu şekilde işler.
 • Paylaş
Öncelikle işlemlerin sadeleştirilmesi gerektiği kanaatindeyim. Hantal yapıdan ziyade işlemlerin tek merkezden yönlendirilmesi, teknolojinin kullanılması ve randevu sistemi yanında eğitimli personel istihdamı çok önemli.
 • Paylaş
Devlet kurumlarına yerleşmiş dinazorları bitirmeden bu iş çözülmez:))))
 • Paylaş
Kendi işim görülsün düşüncesi yerine herkesin işini görelim denmeli bir de bürokrasi denilen düzenin o kadar uzun basamaklı olmaması gerekli internet çağında yaşıyoruz ama devlet kurumlarındaki netler yavaş veya sistemler gidiyor bunun bir düzene alınması lazım.
 • Paylaş
Performans takibi olabilir. Memurlarda bir performan takibi olmadığı için kafalarına göre takılıyorlar
 • Paylaş
Devlet kurumları cok hantal ve eski memurlar yetersiz... Devletin asli görevi olmayan konulardan elini ayağını çekmesi ve denetleyici olarak bulunması gerekiyor. Bilişim teknolojilerini geliştirmesi ve vatandaşa bir çok hizmeti uzaktan ( e-devlet ) vermesi ve en önemlisi emekliliği gelen eski memurların süresini uzatmadan emekli etmesi gerekiyor. Onların yetersiz olması ve yeniliğe açık olmamaları aynı zamanda suanda yetki sahibi olmaları işleri yavaşlatıyor.
 • Paylaş
İnsanlar başa çıkamıyorsa bu tip olaylarda gelişmiş teknoloji vardır elbette, bir de araştırma, gelişmiş ülkeleri araştırıp sistemlerine bakıp uygulama yapmak gibi çok kolay yollar var bizdeki mesele iş yapamayan yapmaya da pek niyeti olmayan bürokratlar
 • Paylaş
Yetenek ve bilgiye dayalı atama. Ayrıca performansa dayalı maaş ve terfi işlemleri.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

387 Görüntülenme17 Takipçi12 Yanıt