Bilmek istediğin her şeye ulaş

Devlet mi insan için vardır yoksa insan mı devlet için var?

Devlet, insan için varolan bir kurumdur. İnsanlar, devlet olmadan sınırsız hak ve özgürlüklere sahiptirler. Ancak ortamda kaos vardır ve insanlar korunma ihtiyacı gütmektedirler. İnsanlar da kendilerini koruması için daha güçlü olanlara bazı hak ve özgürlüklerini devretmişlerdir ve devleti kurmuşlardır. Devletin amacı, insanların can ve mal güvenliğini korumak ve onların haklarına zeval gelmesini önlemektir. Ancak devlet ne kadar büyürse haklar o kadar küçülür. Rousseau, devlet büyüdükçe, özgürlük de o oranda küçülür demiştir. Bunun sebebi ise gücü eline alan insanların, bunu kötüye kullanma ihtiyacı ve iktidar hırsıdır. Bu sebeple, özgür bir toplum için sınırlı devlet olmalıdır. Devlet, toplum için vardır çünkü toplumu olmayan bir devlet düşünülemez, devletin amacı topluma hizmet etmektir.
  • Paylaş
Bunu en güzel şekilde cevaplamak için bence Platon'un devlet adlı kitabını okumak lazım. PLATON devleti doğal bir düzen olarak; yani bir canlı organizma gibi düşünmektedir. Ona göre, devlet canlı bir organizmadır çünkü devletin her organı ancak bütün yapı içinde yaşamını sürdürebilir. Bütünden ayrı bir devlet veya sivil kurum yaşamım sürdüremez. Çünkü bir organ bedene bağlı olduğu sürece canlılığını korur. Bu nedenle Platon’a göre, birey toplum dışında var olamaz; toplum da bireylerle var olur. Ama bana göre devlet insan olmadan olamaz bu çok doğru bir şeydir ama günümüzde şunuda hatırlama lazım devlette olmadan insanlar birbirlerini yerler en basitinde şu söz çok hoşuma gitmiş HOBES'e göre İNSAN İNSANIN KURDUDUR.... yani kısacası çok karışık bir soru ama devletsiz çok çok çok insanlarda yaşıyor yeryüzünde... herhalde insanlara göre değişen bir kavramdır.... topluma bağlı........
  • Paylaş
1

Hakan, güzel bir çelişki olmuş teşekkürler. düşünmeye sevk ediyor.

Devlet'in bir apartman yöneticinizden farkı yoktur. Aidatınızı ödersiniz, müşterek alanlarınızın temizliğini, apartmanda yapılacak boya badana işlerini vesaireleri halleder. Devlet bunun daha komplike halidir.

Devlete bundan daha ulvi anlamlar yükleyen, kan, bayrak ve güç fetişistidir. Güce tapanlardan uzak olun.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1169 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt