Bilmek istediğin her şeye ulaş

Devletin, vatandaşlara birşeyler vermekten ziyade; birşeylerden alıkonulmalarını engellemesi yeterli değil midir?

Buna benzer bir soru vardı. Hukuk devleti ile Kanun devleti arasındaki farklar diye. Bu sorunuzun içeriği sanırım kanun devletini anımsatıyor. Neydi kanun devleti :
AÇIKLAMAMI AYNEN ALIYORUM

KANUN DEVLETİ'nde iseDevlet mekanizmasını elinde tutan siyasal güç, parlamentodaki çoğunluğuna dayanarak istediği kanunu çıkartabilir. Ve bu kanun yolu ile istediğini elde etme ve kurguladığı hedefe ulaşma imkânını elinde tutabilir.
Başka bir deyişle, kendi amacına uygun olarak çıkarttığı kanunlara uyarak amacına doğru attığı adımları sıklaştırabilir. Ve bu yürüyüş, böylece “kanun”a uygun bir görüntü çizebilir. Çünkü kanunu uygulayan irade ile o kanunu oluşturan irade aynı “güç”tür, aynı misyonun unsurlarıdır ve aynı [müşterek] amacın yolcularıdır.
Bu noktada gerçekleştirilen olgu, benimsenen hedefin önündeki engellerin parlamento aritmetiğine yaslanarak çalakalem yazılan yasa metinleri aracılığı ile temizlenmesidir.
“Gayeye varmak için her yolun meşru kabul edildiği” o bildiğimiz eski yöntem, yasaları alelade birer araç olarak kullanma ve böylece de, tırmanılan yokuşu görünüşte ”meşru” kılma imkânı vermektedir.
Farka gelince genel olarak , seklen kanunlara uygun sekilde yönetilmekle birlikte, bu kanunlarin evrensel hukuk ilkelerine uygun olmasi konusunda bir endisesi olmayan, onlari hukukun en büyük ideali olan adalete ulasmak icin degil, gücü altindakileri ezmek icin kullanan devlet yapisi.
kanun devletinin en bilinen örnegi, drittes reich idi. Bireye özgürlük tanımak, bunları güvence altına almak ve bu yolla devlet iktidarını sınırlamak gibi bir amacı olmaz. Aksine devlet iktidarının ne kadar sınırsız olduğunu düzenleme amacıyla oluşur.
Umarım yeterli olmuştur. Burada asıl olan vermek yerine almaktır. Belli bir siyasi düşüncede olan bir partinin, düşünce yada ilkeleri doğrultusunda çıkardığı yasalarla daha önce verilmiş olan bir kısım hakları geri alabiliyor.

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

562 Görüntülenme5 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları