Bilmek istediğin her şeye ulaş

Devletin işsizliğe çözüm olamamasına rağmen binlerce mezun işsizden eğitim hayatlarının bitiminden 1 yıl sonra verdiği krediyi geri istemesini nasıl karşılıyorsunuz?

Önce şu gereksiz okulları kaldırıp insanların senelerini boşa harcamasınlar, çocukları sanata yönlendirsinler. Hep doktor mühendis olacak diye bir kural yok, bu zihniyet değişmeli, her okuyan bişey olamıyo malesef.
  • Paylaş
Üstad, yerken güzel oluyor ama dimi :) Kan gibi geliyor.
  • Paylaş
Nasıl yani, faiz işletmeden bir yıl bekliyor mu? Muhtemelen dünyadaki faiz işletmeden kredi geri ödemesini 1 yıl erteleyen tek devlet bizimkidir. İşsizlik olayı ayrı bir konu, iyi bir üniversitenin iyi bir bölümünden mezun olup da 1 yıl işsiz kalan kimseyi tanımıyorum, hatta öyle bölümlerdeki insanlar son sınıfta kapışılıyorlar. Öyle bir bölüme kafası, bilgisi yetmeyenlerin de 4 yıllık dandik bi üniversitenin dandik bir bölümü yerine ara meslek denen teknikerlik gibi mesleklere yönelmesi gerekir. "Açık öğretimi ya da dil tarih coğrafya fakültesini bitirdim devlet bana iş bulsun" demek bence abestir ve genellikle de okuyan ayrıca da devlet için zaman, para, işgücü kaybıdır. Unutmayın ki öğrencilerin ödediği harçlar maliyetinin %20'sini bile karşılamamaktadır.
  • Paylaş
Açmasın o zaman devlette o bölümleri. iş istihdamı yaparak uygun bölümlere uygun kontenjanlarda öğrenci alsın.
  • Paylaş
Mademki o bölümlerde iş yok, neden o bölümlere her yıl kayıtlar yapılıyor ? Boşu boşuna gençler yıllarca okuyorlar sonuç hüsran...asgari ücretle işe alıyolar..hiç okumasın daha iyi ...
  • Paylaş
iyi aklıma getirdin ya bu ay sonu 100 lira vercektik :)
  • Paylaş

1 yıl sonra hemen istemesi doğru değil tabi ama ben iş bulup ödemeyenlere çok kızıyorum

  • Paylaş
Arkadaşlar bunun mademi o zamanı yok ki. Bazı üniversite/bölümlerin mezunları yurdum ekonomisinde revaçta değil ki bu, dünyanın her ülkesinde olan bir durumdur. Mesela biri arkeoloji okudu diye hemen Indiana Jones olamaz ki o da zaten maaşlı çalışmıyor. Tabii ki insanların merak ettiği, eğitimini almak istediği tüm dallarda bölümler olması gerekli ki merak eden merak ettiğini okuyabilsin ama akademik eğitimini aldığımız her dal bize bir iş kazandıramaz. Bir felsefe mezunu ya da urartulog sizce ne iş yapabilir? Bu insanların da iyi, ilgili, gayretli olanları için zaten akademik yol açıktır, anca oraya girebildim diye oralarda okuyanlar da belli gayretle akademik karier yapabilirler. Diğer mezunlar da bazı durumlarda üniversite mezunu olmaktan faydalanabilirler, mesela bir çok kurum insan kaynakları vb. işler için üniversite mezunlarına iş vermektedir ayrıca bu durum devlet memuru olunduğunda da maddi bir avantaj sağlamaktadır.

odesa ben de zaten (yukarıda da belirttiğim gibi) iyi bir bölüme giremeyen ya da giremeyeceklerin 2 yıllık yüksek eğitim alarak yurdumuzda bol bol da ihtiyaç duyulan 'ara meslek' dallarından birine yönelmelerini tavsiye ettim. İyi bir tekniker (yani ara meslek erbabı) bir mühendis kadar kazanabilir, gereklidir, yararlıdır.

Eğer kişi direk ticarete ya da zanaate atılmayacaksa hiç okumama konusuna katılamıyorum ülkemizin okumamışı boldur, yani iş bulması daha da zorlaşır.

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

747 Görüntülenme7 Takipçi8 Yanıt

Konu Başlıkları