Bilmek istediğin her şeye ulaş

DGS'nin zorluk-kolaylık derecesi nedir? DGS'yi kazandıktan sonra geçtiğimiz üniversitede kaçıncı sınıftan başlayabiliriz?

DGS çok zor olmamakla birlikte fazla hafife alınmaması gereken bir sınav. DGS'yi kazandıktan sonra 3. Sınıftan başlarsınız eğitiminize ama önlisans okuduğunuz okuldaki gördüğünüz bazı derslerin kredisi dgs ile kazandığınız okulun derslerinden düşük ise, yeni okulunuzda o dersler görülmeyip aynı dersleri tekrar alma durumunuz olabilir. Genelde bir ya da iki ders çıkar böyle. Ek olarak dgs ile başladığınız okulunun birinci ve ikinci sınıfında siziin eski okulunuzda almadığınız dersler müfredatta var ise onları da almak zorundasınız ki dgs ile girmiş olduğunuz okulda yaz okulu açılır, siz de giderseniz arayı kapatmış olursunuz.
  • Paylaş
Dgs'yi daha çok zamanla yarışma sınavı olarak görürdüm ta ki bu seneye kadar. Bu sene biraz kasmışlar mantık ağırlıklı olarak. Üçüncü sınıftan başlatırlar ikinci sınıftan başlatırlar da diyemem çünkü bu gittiğin üniversiteye göre değişiyor. Yüksek okulda gördüğün derslerin gittiğin üniversitede muaf tutulma durumuna göre belirleniyor. Ama eskisi gibi iki sene daha okuyayım okul bitsin mantığı kalkmış .
  • Paylaş
Dgs sınavı dikkatte ve zamana karşı olan bir sınav zorluk senin bilgi düzeyine göre değişir ama yapılmayacak bir sınav değil sadece çok net yapman gerekiyor tabi öbp puanına göre bu durumda kayda değer oradanda değişebiliyor.
Önlisansta gördüğün dersler ile gittiğin okuldaki dersler uyuşuyorsa içerik akts gibi muaf olabiliyorsun aslında 3 den yada 2 den başlarsın diye bi husus yok bazı okullar baştan başlatabiliyor mesela sadece türk dilini gibi dersleri sayıyor buda seni 1. Sınıfın fizik matematik gibi derslerini baştan almanı gerektiriyor gidiceğin okulları iyi araştırmalısın çünki hazırlık olan okullarda +1 sene ordan ekliyor birde baştan başlatırsa önlisansın hiçbir anlamı olmuyor
  • Paylaş
Dgs yi kazanırsan 3. Sınıfdan başlarsın ayrıca bazı derslerden muaf olma ihtimaln var.
Sınav ygs den daha kolay olduğunu bir çok arkadaşımdan duydum
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

503 Görüntülenme6 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları