Bilmek istediğin her şeye ulaş

DHKP/C kimler tarafından, ne amaçla kurulmuştur? Kuruluş amacı ve faliyetleri nelerdir?

Devrimci Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi (kısaca DHKP-C), 30 Mart 1994 tarihinde Devrimci-Sol örgütünün partileşme kararı alması ile kurulmuştur. Örgütün hedefi mevcut anayasal düzeni silah zoruyla yıkarak yerine Marksist-Leninist ilkelere dayalı bir sistem getirmektir.
Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Avrupa Birliği'nin terör örgütleri listesine girmiştir.

1978'de Dursun Karataş tarafından Dev-Genç kadrolarından oluşan önceki THKP-C'nin devamcısı olma iddiasıyla kurulan Devrimci Yol'dan ayrılarak Devrimci Sol (Dev-Sol) adıyla kurulmuştur. Ayrılık nedeni olarak Dev-Yol'un silahlı mücadeleyi tasfiye etmeye çalışması gösterilmiştir.

Eylül 1993'te başını Bedri Yağan'ın çektiği, ağırlıkla örgütün Avrupa kadrosundan oluşan bir grup tarafından örgütün genel sekreteri Dursun Karataş'ın tutuklanması suretiyle başarısız bir darbe girişimi yapıldı. Darbe gerekçesi olarak örgütün iyi yönetilmediğini ve örgüte yönelik yapılan polis operasyonlarını ileri süren grup iddialarını kanıtlayamadığı için kitle tabanı bulamayarak süreç içerisinde dağıldı.
Parti-Cephesi isminin anlamı şuradan gelir: "Parti" sivil kolu oluştururken, "Cephe" ise askeri faaliyetlerden sorumludur [Silahlı eylemleri DHKC SPB (Devrimci Halk Kurtuluş Cephesi Silahlı Propaganda Birlikleri) yapar].
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR