Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dideral ilacının etkileri ve yan etkileri nelerdir?

Dideral tablet, kalp damar sistemini rahatlatarak sağlıklı kan akışının sağlama amaçlı tedavilerde kullanılan ilaç grubundandır. Genellikle hipertansiyon hastalarında, kalp ve damar sorunları yaşayan kişilerde, taşikardi durumunda, kalp krizi sonrasında kalbi koruma amaçlı ve kalp ritim bozukluklarında kullanılan Dideral tablet, bazı kullanıcılarda yan etkilere neden olmaktadır.
Dideral tabletin yan etkileri hafif düzeyde seyretmekle birlikte kullanıcının bünyesine göre farklılık gösterebilmektedir. Mide bulantısı, karın ağrısı, kusma ve ishal gibi yan etkiler en fazla görülen türdendir. Bu tür yan etkiler kullanıcının hayatına sorun oluşturmamakla birlikte, şiddetli seyrettiği durumlarda doktor desteği gerekebilir. Dideral tablet uykusuzluk, sersemlik hissi, huzursuzluk ve anksiyete gibi yan etkilere de neden olabilmektedir. Ayrıca saç dökülmesi ve iktidarsızlık gibi sorunlarda bazı kullanıcılarda görülebilmektedir.
Dideral tabletin daha ciddi yan etkileri düzensiz kalp ritmi, baş dönmesi, kalp yetmezliği ve taşikardi olarak bildirilmiştir. Kısa süreli hafıza kaybı ve halüsinasyon görme gibi sorunlara da neden olabilen Dideral tablet yüksek ateş, boğaz ağrısı ve grip belirtileri olarak da kendisini gösterebilmektedir. Ayrıca cilt üzerinde döküntü ve kaşıntı gibi yan etkilerde görülebilmektedir. Nefes darlığı hissi, el ve ayakların birden soğuması ya da ateş basması karıncalanma ve uyuşma hissi de görülen yan etkiler arasındadır. Göğüs bölgesinde ağırlık ve baskı hisside görülebilmekte, kullanıcı çoğu kez bu durumu kalp krizi olarak yorumlayabilmektedir.

Ayrıntılı bilgi için

sanofi.com.tr/urunler/dideral_rr. pdf
  • Paylaş
Bu ilacı doktorlar sınava girecek öğrencilere bile verebiliyor. Bende herhangi bir yan etki yapmadı doktorum yarım içmemi hatta çok çarpıntım olursa 1 tane içebileceğimi söylemişti. Amaç kalp ritmini düzenlemekti çünkü heyecanlandığımda yada üzüldüğümde bazen kalp ritmim kafayı yiyor=) . Ben bir zararını görmedim ama düzenli kullanmıyorum. Çok ihtiyaç duyarsam kullanıyorum. Doktorumun dediğine göre oldukça hafif bir ilaçmış.
  • Paylaş