Bilmek istediğin her şeye ulaş

Diğer ülkelerde, özel üniversite diploması kabul edilir mi? Bu açıdan bakarsak devlet üniversitelerinde okumak daha avantajlı mıdır?

Bu üniversite iyidir, şu kötüdür diye spekülasyonlarla olmaz bu iş. Bu durum sadece üniversitenin uluslararası akreditesiyle yani akademik saygınlığı ile ilgilidir.

collegesintheusa-tr.com/4-yr-college-accreditation.cfm
mudek.org.tr/tr/akredit/akredite2012.shtm
memurlar.net/haber/363544

İlk linke göre her üniversite akreditasyon puanını web sitesinde yazmak zorundadır. Bu akreditasyona göre yabancı bir üniversiteye kabul olup olmayacağınız belirlenir. Dünya sıralamasında iyi yerleri olan üniversitelerimiz 3. linkte gösterilmiştir. Eğer uluslararası geçerliliği olan bir üniversiteye girmek istiyorsanız onları araştırıp onlardan birine girmeniz siz okulu bitirene kadar okulun akreditasyonunda önemli bir değişiklik olmayacağını garantilemez ama ihtimali arttırır. Özel üniversitelerden de muhtemelen Bilkent ve Sabancı'nın bazı bölümleri uluslararası akreditasyona sahiptir. Hiç bulamazsanız okulun öğrenci işlerini arayarak bölümün akreditasyonunu öğrenebilirsiniz. Hiç bir yere puanım yetmedi anca bu özel üniversitede okuyorum denen yerlerin uluslararası akreditasyonu da ya olmayacaktır ya da çok düşük olacaktır, yine de araştırılmalı. Gidilecek, yurt dışındaki üniversitenin de hangi akreditasyon puanlarıyla öğrenci kabul ettiği araştırılmalı ki bu puanlar hedef üniversitenin akreditasyonuna göre değişir.
  • Paylaş
Her özel üniversite iyi olacak diye bir kural yok sonuçta ülkemizde çok iyi devlet üniversiteleri var. Koç, Sabancı gibi üniversiteler olmadığı sürece özel üniversitenin devlet üniversitesinden daha avantajlı olacağını düşünmüyorum. Diğer ülkelerde özel üniversite diplomasının kabul edilip edilmeyeceği konusunda bir fikrim yok açıkçası.
  • Paylaş
Özel üniversitenin kendine göre avantajları var örneğin imkanları daha çok,sosyalik ön planda: devlet üniversitelerine baktığın zaman onunda kendine göre avantajları var köklü olması sistemin tam oturması gibi tamamen kişisel seçim.
  • Paylaş
Eski çalıştığım işletmede bir alman ekip görev yapmaktaydı orada gördüğüm olay üniversite mezunu olmayan fakat mühendis görevini üstlenmiş grup koordinatörleri bulunmakta idi bunlar bonservisleri ile mühendis olarak çalışan işçilerdi. Yani denklik denen olayın yök gibi kurumları olan ülkelerle sınırlı olduğunu düşünüyorum. Amaç yurtdışı ise ve özel okula gidecek maddi olanaklar mevcut ise direk istediğin ülkede bir özel okulda okumak daha cazip olabilir.
  • Paylaş
1

Şaman, Almanya'da HTL (Höhere Technishe Lehranstalt) denen teknik liselerden mezun olanlara ingenieur denir yani mühendis titri alırlar. Üniversite mezunu mühendisler ise 5 yıl okuma şartıyla DI (Diplom Ingenieur) olurlar. Yani denklik olayı eğer üniversitede okunacaksa orada da aranmaktadır.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

989 Görüntülenme6 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları