Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dijital pazarlama uzmanı nasıl olunur?

üniversitelerde lisans bölümü yok diye biliyorum, sadece çevrede kurslar var. Kişi kendini bu alanda nasıl yetiştirebilir, nasıl sektörün ihtiyacını kaşılayabilecek donanıma sahip olur?Düzenle
yilmazbozan.com/dijital-pazarlama-uzmani burayı okuyun, tecrübeyle olunabilecek bir şeydir, bir kurs veya eğitim alarak olunmaz.
  • Paylaş
Uzman demek konuda eğitimi olmayan, alaylı olarak bilgi edinmiş kişi demek yurdumuzda. Yazılım uzmanı gibi. Bir yazılım mühendisi ya da konuda eğitim almış kişi değil ama kendi kendine aldığı eğitim ve tecrübeleriyle bir şeyler yapabilen kişi anlamında kullanılıyor. Dijital pazarlama uzmanı da bir işletmeci, endüstri mühendisi, açık öğretim ya da lise mezunu bile olabilir. Sadece dijital ortamda bir malı, bir hizmeti nasıl pazarlayacağını bilmeli. Kurslar var doğrudur, eğer gerçekten dijital pazarlama yapan bir hoca bulursanız ki o kişi ders vereceğine pazarlamacılık yapmayı tercih edecektir, pratik bilgiler almanız mümkündür. Avrupa'da özel enstitüleri bile var (digitalmarketinginstitute.com/) Bu kursları tabii ki dijital ortamda alabiliyor, sınavlara da girebiliyorsunuz. Yurdum kurslarından ziyade Avrupa hatta Amerika'daki kurslara katılmak daha faydalı olacaktır.
  • Paylaş
Bence bu iş en azından şu an için okul yada kurslardan öğrenilecek bir şey değil Türkiye'de, kişilerin kendi kendilerini geliştirip öğrendiği ve keşfettiği bilgileri uygulayabilecekleri bir alan bulması lazım, ne kadar çok deneyimlenirse o kadar uzman olur...
  • Paylaş
Kurslar Dijital Pazarlama uzmanının ne yaptığını ve ne işe yaradığını öğretir. Ama dijital pazarlama uzmanı olmak bir tecrübe işidir. Tasarım, kodlama, grafik, bilgi teknolojileri, e-ticaret, e-mailing, seo, pazarlama, halkla ilişkiler, reklamcılık, müşteri ilişkileri gibi konuların hemen hepsinde bilgi sahibi olmak dijital pazarlamanın girişidir. Daha sonrası ise kişinin yaratıcılığına kalmıştır. Dijital Pazarlama görevini üstlendiği ürün, marka, hizmet her ne ise onu dijital mecralarda nasıl konumlandıracağı ve nasıl yöneteceğini planlayıp koordine eder ve başarılı olursa kendisini dijital pazarlama uzmanı olarak lanse edebilir.
  • Paylaş
Sosyal medya adlı bir TV programıyla ekran karşısına çıkınca herkesin gözünde Sosyal Medya Uzmanı olarak kodlanıyorsunuz. Olmadığımı her fırsatta dile getiriyorum. Hiçbir zaman ağzımdan böyle bir kelime çıkmadı, bana atfedildiği her örnekte karşı çıktım.
Ve kendini öyle tanımlayanları da saygıyla karşılıyorum. Hiçbirini sınamadım, sorgulamadım, yermedim.
Buna karşılık hayatımıza popüler anlamıyla gireli 5-6 yıl olmuş, adına ajanslar açılalı daha 2-3 sene geçmiş bir kavramın nasıl bu kadar çabuk, bu kadar fazla (ve genç) uzmana sahip olduğunu elbette düşündüm. Diğer yandan beyaz yakalı jargonunda çok afilli bir mertebe olmayan ‘uzmanlık’ için bunca kişinin delice bir iştahla koşmasına da hep şaşırdım.
  • Paylaş
Önce eğitim/kurs. Sonra tecrübe ve güncel sektör takibi.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1751 Görüntülenme12 Takipçi6 Yanıt