Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dijital pazarlama uzmanı nasıl olunur?

üniversitelerde lisans bölümü yok diye biliyorum, sadece çevrede kurslar var. Kişi kendini bu alanda nasıl yetiştirebilir, nasıl sektörün ihtiyacını kaşılayabilecek donanıma sahip olur?Düzenle
yilmazbozan.com/dijital-pazarlama-uzmani burayı okuyun, tecrübeyle olunabilecek bir şeydir, bir kurs veya eğitim alarak olunmaz.
  • Paylaş
Uzman demek konuda eğitimi olmayan, alaylı olarak bilgi edinmiş kişi demek yurdumuzda. Yazılım uzmanı gibi. Bir yazılım mühendisi ya da konuda eğitim almış kişi değil ama kendi kendine aldığı eğitim ve tecrübeleriyle bir şeyler yapabilen kişi anlamında kullanılıyor. Dijital pazarlama uzmanı da bir işletmeci, endüstri mühendisi, açık öğretim ya da lise mezunu bile olabilir. Sadece dijital ortamda bir malı, bir hizmeti nasıl pazarlayacağını bilmeli. Kurslar var doğrudur, eğer gerçekten dijital pazarlama yapan bir hoca bulursanız ki o kişi ders vereceğine pazarlamacılık yapmayı tercih edecektir, pratik bilgiler almanız mümkündür. Avrupa'da özel enstitüleri bile var (digitalmarketinginstitute.com/) Bu kursları tabii ki dijital ortamda alabiliyor, sınavlara da girebiliyorsunuz. Yurdum kurslarından ziyade Avrupa hatta Amerika'daki kurslara katılmak daha faydalı olacaktır.
  • Paylaş
Bence bu iş en azından şu an için okul yada kurslardan öğrenilecek bir şey değil Türkiye'de, kişilerin kendi kendilerini geliştirip öğrendiği ve keşfettiği bilgileri uygulayabilecekleri bir alan bulması lazım, ne kadar çok deneyimlenirse o kadar uzman olur...
  • Paylaş
Kurslar Dijital Pazarlama uzmanının ne yaptığını ve ne işe yaradığını öğretir. Ama dijital pazarlama uzmanı olmak bir tecrübe işidir. Tasarım, kodlama, grafik, bilgi teknolojileri, e-ticaret, e-mailing, seo, pazarlama, halkla ilişkiler, reklamcılık, müşteri ilişkileri gibi konuların hemen hepsinde bilgi sahibi olmak dijital pazarlamanın girişidir. Daha sonrası ise kişinin yaratıcılığına kalmıştır. Dijital Pazarlama görevini üstlendiği ürün, marka, hizmet her ne ise onu dijital mecralarda nasıl konumlandıracağı ve nasıl yöneteceğini planlayıp koordine eder ve başarılı olursa kendisini dijital pazarlama uzmanı olarak lanse edebilir.
  • Paylaş
Sosyal medya adlı bir TV programıyla ekran karşısına çıkınca herkesin gözünde Sosyal Medya Uzmanı olarak kodlanıyorsunuz. Olmadığımı her fırsatta dile getiriyorum. Hiçbir zaman ağzımdan böyle bir kelime çıkmadı, bana atfedildiği her örnekte karşı çıktım.
Ve kendini öyle tanımlayanları da saygıyla karşılıyorum. Hiçbirini sınamadım, sorgulamadım, yermedim.
Buna karşılık hayatımıza popüler anlamıyla gireli 5-6 yıl olmuş, adına ajanslar açılalı daha 2-3 sene geçmiş bir kavramın nasıl bu kadar çabuk, bu kadar fazla (ve genç) uzmana sahip olduğunu elbette düşündüm. Diğer yandan beyaz yakalı jargonunda çok afilli bir mertebe olmayan ‘uzmanlık’ için bunca kişinin delice bir iştahla koşmasına da hep şaşırdım.
  • Paylaş
Eğitimle ya da stajla bir yerden başlamayı tercih edebilirsiniz, blogumda anlatmıştım:
yilmazbaris.com/dijital-pazarlama-uzman...

Tamamen kişisel görüşüm olmakla birlikte, bence iyi bir dijital pazarlama uzmanı şu 3 özelliğe sahip olmalıdır:
1) Dijitali bilmek
Dijital pazarlamanın pazarlama kısmı ve teknik kısmı olarak iki ayağı vardır diyebiliriz. Geneleksel pazarlamacıların dijital tarafta en eksik kaldıkları nokta da bu dijital teknik olduğunu söylesek yanlış olmaz. Teknik alana tamamen hakim olmanız mümkün olmasa bile bir çok konunun genel mantığı hakkında bir genel kültür bilgisi olması gereklidir. İnternet siteleri nasıl çalışır, programlama ve tasarım programları nelerdir, hangi mantıkla çalışır, genel olarak neler yapılabilir neler yapılamaz vb.. Dijital pazarlama kampanyalarında kullanmanız gerekecek ve kendiniz yapmıyor olsanız da yaptıracağınız kişiye brief verebilecek seviyede diğer konularda bilgi sahibi olmanız gerekir.
2) Araştırmacı olmak
Sürekli gelişen ve değişen bir alanda her şeyi bilmek mümkün değil. Hatta bu yüzden kimilerinin dijital pazarlamanın/ sosyal medyanın “uzmanı” olunamayacağı şeklinde bir görüşü de mevcuttur. Her şeyi bilemiyor olsak da her şeyi bulabiliyor olmamız mümkün. Bu da iyi bir araştırmacı olmayı, neyi nerede nasıl bulabileceğimizi de deneyimleyerek öğrenmeyi gerektirir. Bu konuda ilk maddede bahsettiğimiz “dijitali bilmek” ve kaynakların genişliği açısından temel ingilizce bilgisi yardımcı olacaktır.
3) Pazarlama konusunda bilgi sahibi olmak
“Dijital pazarlama nedir” yazısında da bahsettiğim üzere bu alanı pazarlamanın bir parçası olarak kabul etmek ve teorik pazarlama bilgisine de sahip olmak gerçek bir dijital pazarlamacı olmanız için gereklidir. Dijitali bilmeniz nasıl yapacağınızı bilmenizi sağlarken pazarlama bilginiz neyi neden yapmanız gerektiğini bilmenizi sağlayacaktır.
  • Paylaş
Önce eğitim/kurs. Sonra tecrübe ve güncel sektör takibi.
  • Paylaş
Hem çok kolay olmayan, hem de çok zor olmayan bir konu. Zor olmayan kısmı; dijital pazarlama uzmanı olabilmek için herhangi bir bölüm bitirmiş olmanıza gerek yoktur. Merakınız ve biraz pazarlama bilginiz olması mesleğe giriş için yeterli sayılır. Zor kısmı ise hiçbir zaman gerçekten bu işin uzmanı olamayacağınız. Her gün yeni bir şey çıkacak ve siz kendinizi geliştirmek zorunda kalacaksınız.

Edit: Bu konuda bir yazı hazırladım mehmetortac.com/dijital-pazarlama-egitim...
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2336 Görüntülenme14 Takipçi8 Yanıt