Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dijital PR sizce nedir?

Dijital PR ( Online İtibar Yönetimi ) Nedir? Dijital PR bir markayı, bir firmayı, bir projeyi veya herhangi bir online platformu yönetmek ve iyileştirmek için çevirim içi yöntem ve araçların kullanılmasıdır.
Dijital PR Platformları
Dijital PR, bir çok online platformu aynı anda ve uyum içerisinde kullanmayı gerektirir.
Sadece SEO (Search Engine Optimization) yeterli değildir, sosyal ağlarda, video ve fotoğraf paylaşım sitelerinde, haber sitelerinde ki okuyucu yorumlarında, bloglarda ve diğer tüm içerik sitelerinde de ciddi yönetim zorunluluğu gerektirmektedir.

Dijital PR kavramı önümüzdeki senelerde aktif internet kullanıcılarının karşılarına çok daha sık çıkacaktır buı nedenle şimdiden “Dijital PR” kavramına alışmak gerekmektedir.
  • Paylaş
Dijital PR; sosyal medya, sosyal imleme ve paylaşım, arama motoru, blog, forum, haber siteleri gibi internet araçlarının halkla ilişkiler amaçlı kullanılmasıdır.
Hedef kitle ile kurulan iletişimin yanı sıra, SEO ile arama motorları için optimize edilen basın duyurularının yayını, sosyal medya siteleri aracılığıyla basın duyurularının yayılması, kişisel/kurumsal virallerin oluşturulması, bir kurum hakkındaki bilgilerin paylaşımı, marka hakkında konuşulmasının sağlanması, marka yeniliklerinin takip edilebilir hâle getirilmesi, büyük kitlelere kısa sürede e-posta yoluyla erişilmesi, acil durumlarda müdahale edilmesi, marka iletişimine karşı olumlu ve olumsuz tepkilerin ölçülmesi, word of mouth ve word of mouse (!) iletişimin teşvik edilmesi, marka sitesi ve onu destekleyen mikro siteler ile çeşitli kitlelere hitabeden portallar ve sosyal medya platformlarında kullanıcı nicklerinin yönetilmesi ve daha birçok online faaliyet Digital PR kapsamındadır.
Bir markayı, bir şirketi bir projeyi veya bir online varlığın yönetmek ve iyileştirmek için online yöntem ve araçların kullanılması, şirketler için offline sahada gerçekleştirilen çalışmalardan daha karmaşık, çok daha katmanlı ve daha sistematik kurulmuş bir strateji ve taktikler ile gerçekleşir.
  • Paylaş
Teşekkür ederim. Tam da cevap bu... Ancak bana şuandaki dijital pr kavramı... "halkla ilişkiler" kavramı gibi, ya da algısı gibi demek daha doğru, tıknaz geliyor. Sizinde dediğiniz gibi önümüzdeki senelerde daha çok karşımıza çıkacak.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

621 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt