Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dikey e-ticaret modeli nedir?

Dikey e-ticaret son yıllarda en fazla kar getiren, aynı zamanda da en düşük yatırımla hayata geçen  iş modellerinden birisi olmuşur. Tabii ki başarı için çok ciddi bir pazar anallizi yapmanız ve ona göre piyasaya ürün sürmeniz gerekir. Ve genelde  firmadan firmaya satış - üreticiden son müşteriye satış  olarak çalışma mantığına sahiptir. Dikey e-ticaret en yalın dille belli bir ürün grubuna fokuslanmış bir eticaret modeli diyebiliriz. Örnek verirsek; ayakkabı siteleri, elbise siteleri, tatil siteleri, bebek ürünleri satan siteler vs.

Önümüzdeki günlerde bu tür e-ticaret sitelerini daha sık görmeye başlayacağız. Piyasadaki büyük oyuncularında kısa dönem stratejileri bu yönde.
  • Paylaş
Yeni bir bilgisayara ihtiyaç duyduğumu anladığım bir gece internette arama yapmadan önce kriterlerimi gözden geçirdim : Ekonomik olmalı, küçük olmalı, kesinlikle hafif olmalı ve kesinlikle pil süresi uzun olmalı. Aramalarımı ingilizce yaptığımda karşıma çıkan internet sitesinin (şu an bulamadım) adresinde small, power, lightweight laptops kelimeleri geçiyordu ve bir internet sitesi satacağı ürünü tamamen benim aradığım kriterlere göre şekillendirmişti. İşte bu dikey eticaretti.

Yalnızca evcil hayvan yastığı satmak, yalnızca hamile yastıkları satmak, yalnızca kırmızı topuklu ayakkabı satmak ... Benim anladığım başına "yalnızca" kelimesini getirebildiğimiz eticaret siteleri dikey eticarete örnek yapılar.
  • Paylaş
Dikey e-ticaret iş modelleri (Vertical E-Commerce) n11, hepsiburada, gittigidiyor gibi modellerin tersine geniş bir ürün gamına değilde spesifik bir alana bir nische e odaklanır.

Örnek sadece ayakkabı alanında, spor malzemeleri, t-shirt, tasarım ürünleri, anne bebek gibi alanlarda uzmanlaşır.

  • Belirli bir alana odaklandığı için oradaki ürün gamının genelde normalden geniş olması beklenir.
  • Bize sağlanan platformların eticaret sitesi, mobil uygulamalar vesaire daha bilgilendirici olmasıda beklenen bir diğer konudur.
  • Bu alanda sorularımıza daha iyi cevap verebilirler.
  • Kendi alanlarında hizmet kaliteleri daha yüksektir.
  • Paylaş