Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dikey geçiş nedir? Nasıl yapılır?

2 yıllık bir yüksek öğretim kurumundan, 4 yıllık yüksek öğretim kurumuna geçiştir. İki yıllık yükseköğrenimini tamamlamış kişiler Dikey Geçiş Sınavı'na (DGS) girerek aldıkları puan ile kontenjan açan üniversitelerden tercih yaparlar. Bu tercihteki kriter seçeceğiniz bölümün bitirdiğiniz bölüm ile alakalı olmasıdır. Örneğin; 2 yıllık kimya bölümü mezunu biri DGS ile 4 yıllık kimya bölümü, kimya mühendisliği, çevre mühendisliği gibi bölümleri seçebilir.

4 yıllık üniversiteye geçiş yapan öğrenciler "intibak" adı ile anılır. 2 yıllık öğrenimi süresince gördüğü derslerin bazılarından muaf tutularak dersler almaya başlar. Eskiden, geçiş yaptıktan sonraki ilk iki yıl hiç ders bırakmamaları gerekiyordu, aksi halde okuldan atılırlardı (bizim okulda böyle atılan kişiler olmuştu), bu sebeple işleri oldukça zordu ancak sanırım son yıllarda bu kural kaldırıldı.

Eğer bölümleri ile çok yakın bir bölüme geçiş yaparlarsa çok başarılı olduklarını kendi gözlemlerime dayanarak söyleyebilirim.
  • Paylaş
Dikey geçiş, 2 yıllık bir okulu bitirdikten sonra bunu 4 yıla tamamlamaya denir. Dikey geçiş yapabilmek için öncelikle dikey geçiş sınavına girmek gereklidir. Sınav zor bir sınav değildir ancak devlet üniversitelerinde kontenjanı azdır. Ancak vakıf üniversitelerinde kontenjan daha iyidir. Bu nedenle iyi bir derece yapmak gereklidir.

Dikey geçiş, benzer programlar arasında yapılır. Örnek olarak iki yıllık sağlık meslek yüksekokulu mezunu öğrenciler bunu kolaylıkla vakıf üniversitelerinde 4 yıla tamamlayabilir. Örnek olarak 2 yıllık radyoloji ya da yaşlı bakımı okuyan öğrenciler bunu 4 yıllık bir hemşirelik bölümüne geçerek tamamlayabilir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

919 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt