Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dikkat bozukluğu neden meydana gelir? Çözümleri nelerdir?

Dikkat bozukluğu çoğu kişinin düşündüğü gibi basit bir durum olmayabilir. Bu bazı durumlarda bir hastalık iken, bazen de genel geçer bir vaziyet olarak değerlendirilebilir.

Dikkat bozukluğu, bir kişinin belirli bir şeye odaklanması yeteneğinin azalmasıyla ortaya çıkar. Bireysel olmakla beraber bir çok nedeni olabilir.


Bunlardan bir kaçı şu şekilde sıralanabilir:

 1. Uykusuzluk
 2. Alkol kullanımı
 3. Bazı ilaçlar
 4. Stress
 5. İsteksizlik ve inançsızlık (Bir şeyi başarabilme inancı ve isteği)
 6. Depresyon
 7. Baş ağrısı
 8. Duygusal stress (İkili ilişkilerin bozuk olması)
 9. Ruhsal sağlık sorunlar
 10. Fiziksel sağlık sorunları


Dikkat bozukluğu uzun sürüyorsa hastalık olarak değerlendirilmektedir. Bu hastalık için de psikoloji alanında uzmanlaşmış bireyler eşliğinde bir tedavi süreci uygulanır. Bireyin düşüncelerini toplaması, dikkatini dağıtan faktörleri tanımlaması, kendini rahatça ifade edebildiği ortamları tanımlaması gibi evrelerden geçer. Bireyin bütün sağlık problemleri çözümlenmeye çalışılır (baş ağrısı veya ilaç kullanımdan kaynaklanan dikkat bozukluğu için gibi).


Bu sorun o kadar kolay çözümlenmeyebilir. Çünkü bazen beynimizden kaynaklanan hastalıklar yüzünden de dikkat bozukluğu oluşabiliyor. Bunun için önce baş ağrısı gibi şikayetler varsa beyin cerrahisine, uykusuzluk veya stres gibi sorunlarla beraber ortaya çıkıyorsa psikologlara danışılması gerekmektedir.

 • Paylaş
Dikkat Bozukluğu ile neyi kast ettiğimiz çok önemli. Eğer dikkat dağınıklığını kast ediyorsak bu, çoğunlukla, çevresel etkenlere bağlı olarak ortaya çıkan geçici bir durumdur. Ancak bahsettiğimiz dikkat eksikliği ise, bu kişinin dikkatinin kronik olarak normalde olması gerektiğinden düşük olduğu anlamına gelir. Bu durumun tıbbi olarak pek çok sebebi olabilir. Bu yüzde öncelikle bir hekime başvurmak uygun olacaktır. Sorun, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) olarak bilinen psikolojik rahatsızlıktan kaynaklanıyor olabilir. Daha önceleri sanılanın aksine DEHB sadece çocuklukta görülen bir rahatsızlık değildir ve yetişkinlikte daha çok dikkat eksikliği bozukluğu (DEB) olarak görülür. Eğer sorun DEB ise öncelikle bir psikiyatriste danışalmalıdır. Eğer psikiyatrist uygun görürse ilaç tedavi önerebilir. DEB ilaç müdahalesi sorunu tedavi etmekten ok ilaç alındığı süre boyunca dikkat eksikliğinin giderilmesini sağlar. Bu sebeple bir psikolog ile, DEB'nin ne olduğu, nasıl yönetilebilineceği gibi konularda, çalışmanız oldukça yararlı olacaktır.

Psikolojik açıdan bakıldığında dikkatin dağılması başka bir rahatsızlığın yan etkisi olarak ta karşımıza çıkabilir. Bu sebeple durumun bir psikolog veya psikiyatrist tarafından değerlendirilmesi uygun olacaktır.

 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

862 Görüntülenme8 Takipçi2 Yanıt