Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dikkat dağınıklığı ve odaklanma sorunu nasıl çözülür?

Konsantrasyonu artırmanın bir yolu da probleme daha geniş bir açıyla yaklaşmaktır. Hastalık kaynaklı nedenleri yok tamamen yok ettikten sonra diğer fiziksel boyutlara da göz atmak gerekir.

Dinlenin ve Enerji Şarj Edin – uykusuzluk ve açlık konsantrasyonu yok eder; problem az beslenme ve az uyku ise, iyice dinlenin ve bir kase salata yiyin.


Karbonhidratları Azaltın - bazı insanlar çok fazla rafine edilmiş karbonhidrat tükettiği zaman uykulu bir duruma girer. Eğer karbonhidratlara karşı hassassanız, öğle yemeğinde ekmeği azaltın ve biraz fazla protein ve sebze tüketin.


Doğal Tatlıları Kullanın – rafine şeker başlangıçta size enerji verse de, bir süre sonra çoğu insanı zihinsel ve fiziksel olarak uyuşuk bir duruma sokar. Gün içinde enerjiye ihtiyacınız varsa, çikolatalı bir gofret yerine bir portakal, elma veya muz yemenizi tavsiye ederiz.


B Vitaminleri Alın – thiamine (bir B vitamini) seviyenizi artırarak konsantrasyonunuzu sağlamak istiyorsanız, buğday ekmeği, fındık, ceviz, fındık, fasulye, bezelye, süt, yağsız et, yeşil yapraklı sebzeler, avakado, karnabahar ve ıspanak gibi yiyecekler yemelisiniz.

Demir Oranına Dikkat – demir eksikliğinin sebep olduğu anemi, beyne kanın dolayısıyla oksijenin az gelmesi nedeniyle hafıza ve konsantrasyonu etkilemektedir. Demir kaplarda pişirilmiş et, deniz ürünleri, brokoli gibi yiyecekler yiyin. Doktor tavsiyesi ile demir içeren vitaminler de kullanabilirsiniz.


OMEGA 3 + E – Bebek ve çocuk uzmanı Profesör Robert Winston’un yaptığı bir araştırma, balıkyağının özellikle disleksi (öğrenme bozukluğu), egzama ve iletişim zorluğu çeken çocuklar üzerinde olağanüstü etkileri olduğunu ortaya çıkardı.

BBC’de yayınlanan “Günümüzün Çocuğu” adlı belgeselde, Profesör Robert Winston davranış bozuklukları gösteren iki çocuğa günlük olarak belli dozlarda Omega 3 yağ asidi içeren balıkyağı tabletleri vermiştir. Üç ay sonra her iki çocukta da önemli gelişmeler gözlenmiştir. Saldırgan davranışlı olan çocuğun bu durumu olumlu yönde değişirken, çekingen ve içine kapanık olan diğer çocuğun da dışa dönük bir hale geldiği görülmüştür. Bu çalışma balıkyağının birçok probleme çözüm olduğunu ortaya koymuştur.
  • Paylaş
Psikiyatristler çözüyor. Duruma göre ilaç tedavisiyle tabii ki.Yakınımda bu şekilde tedavi gören iki çocuk var.Ama yetişkinlerde de kullanılıyor mu bilmem.
  • Paylaş
1

Ceren, İlaç kullandım.Bir yetişkin olarak. Yetişkinlerede gayet güzel yazıyorlar bu ilaçları. Açıkçası deneyimlediğim kadarıyla odaklanmak istemeyene ilaç bile etki etmiyor. Herşey kafada bitiyor. Ayrıca bu ilaçları kullandığım dönem dikkat artmasından çok dikkat eksikliği yaşadım.

Bir işe başlarken çevre unsurunu ortadan kaldırabilirsin.
  • Paylaş
3

Münevver İlbey, Nasıl yapıcam peki onu

Turgut Tükenmez, Konsantrasyonunu yüksek tutarak ve beynini sadece yapacağın işe yorabilirsen atlatırsın

Münevver İlbey, Mesela türkçe çozerken çok dagılıyorum bi türlü odaklanamiyorum ama söylediğini yapıcam teşekkürler

Aşırı odaklanma sorunu olan biriydim. Bu konuda internetten çok araştırma yaptım ve biraz da kendimce yöntemler geliştirerek bu sorunu yendim. Bu sorun genelde zihin tembelliğinden ve motivasyon düşüklüğünden kaynaklanıyor.
Dikkatinin dağıldığı anda kendini "şu anda burada ol! " de. Ve önünde ki neyse ona odaklanmaya çalış.
Sabırlı ol. Odaklanamayınca kendini hırpalama.Sakinleş ve odaklanmaya devam et.
Eğer ders çalışırken odaklanamama problemi yaşıyorsan masanın başında bir kağıt bulundur. Dikkatin dağıldığında bu kağıda bir işaret at. Bunu her dikkatin dağıldığında yap.
Odaklanmak istediğin neyle uğraşıyorsan o işi bitirince ne kazanacağını düşün. Bu seni motive edecektir.
Tabii, uykunu ve beslenmenide ihmal etme.
  • Paylaş
Bol sade kahve iç
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

834 Görüntülenme11 Takipçi5 Yanıt