Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu ile nasıl başedilir?

DEHB ile başa çıkabilmek için kişi kendisine tanısı koyulmuş bu rahatsızlığı iyi tanımalıdır. Odaklanma, kendini ve işlerini organize etme, zamanı iyi kullanabilme gibi becerilerde sıkıntıların yaşandığı rahatsızlık sürecinde, bireysel terapi yardımıyla bu becerilerin geliştirilmesine yönelik çalışmalar yararlı olacaktır. Bununla birlikte DEHB tanısı almış kişilerde en sık rastlanan sorun alanlarından biri de duygu regülasyonudur. Tanı almış kişilerin duygularını adlandırmada, olumsuz duyguları tolere etmede ve zevki ertelemede zorluklar yaşadıkları bilinmektedir. Gene bireysel terapi bu alanda farkındalık yaratmaya ve duyguları yönetmeye yönelik beceriler geliştirmeye yarayacaktır.

  • Paylaş

Bu konu ile ilgili Türkçe 1 kitap var (en azından 5 yıl önce 1 taneydi). 'Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu', orada biraz daha ayrıntılı bilgi bulabilirsin, lakin şimdi erken teşhisle oldukça başarılı sonuçlar alınıyor.

Çocuk Ve Genç Psikolojisi

dogankitap.com.tr/kitap/dikkat+eksikli%c4%9fi+hiperaktivite+bozuklu%c4%9fu-1012


GÜNCELLEME: Hem yazarın birkaç kitabı hem de hiperaktivite ile ilgili farklı kitaplar basılmış.

  • Paylaş
Burada en önemli nokta teşhis. Önce rahatsızlığın doğru teşhis edilmesi ve ona göre bir tedavi yöntemi izlenmesi gerekiyor. İlaç tedavisi hiperaktivitede gözlemlediğim kadarıyla etkili oluyor. Ama o ilaçların da içeriğini iyi araştırmanız gerekir. Sonuçta çocukları bir bakıma uyuşturuyor. Bu konuyla ilgili okuyacağınız kitaplardan ziyade çevrenizde konunun uzmanı terapistleri bulup, onlardan bilgi almanız daha yararlı olacaktır. Bölgenizde bulunan Rehberlik Araştırma Merkezlerine ücretsiz gidebilirsiniz. Yada hastanelerdeki çocuk psikiyatri servislerine başvurabilirsiniz. 
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1626 Görüntülenme12 Takipçi3 Yanıt