Bilmek istediğin her şeye ulaş

Diller nasıl oluşmuştur? Ortaya konulmuş bir hipotez ya da çalışma var mıdır?

Dillerin doğuşuyla ilgili bir sunum hazırlamıştım Türk dili dersinde onu sizlerle paylaşayım;
Dillerin doğuşu ile ilgili 7 adet teorisi vardır. Bunlar;
  1. Yansımaların temel alan görüş
  2. Ünlemleri temel alan görüş
  3. İş kuramı
  4. Psikolojik görüş
  5. Ay-dil teorisi
  6. Güneş-dil teorisi
  7. İlahi görüş

Yansımaları temel alan görüş: Dünya dillerindeki yansıma sözcüklerde benzerlik vardır. İnsanlar doğadaki yansımaları taklit etmiştir. Örnekler;
Türkçe: Hav hav
Almanca: Waw Waw
İngilizce: bow bow
Fransızca: ov ov
Rusça: gav gav
Ünlemleri temel alan görüş: İnsanlar üzülünce ve sevinince çeşitli sesler çıkarır. Dilde bu ünlemlerden oluşmuştur. Ancak bu teori mantıklı değildir. Çünkü toprak ve ateş gibi kelimeler ünleme girmediği için diller tam anlamıyla ünlemlerle oluşmuştur denemez. Bir başlangıç olabilir.
İş kuramı: Bu teoriye göre dil ortak iş yapanlardan meydana gelir. Beraber insanların ilk yaptıkları iş kazmaktı. İlk ses ise kazı yaparken ortaya çıkmıştı.
Psikolojik görüş: Wilhelm Wundt dilin psikolji ile alakalı olduğunu söylemiştir. Sözcük ve nesneler arasındaki bağ jestlerle kurulmuştur. Ona göre; iç güdüsel olarak çıkan sesler zamanla iletişime geçmiştir.
Ay- dil teorisi: İnsanlar aya, güneşe mistik özellikler yüklemiştir. Ayın değişik şekillerini taklit etmeleri ile dilleri ortaya çıkarmıştır.
Güneş-dil teorisi: Hermann Kvergiç 40 sayfalık bir kitap yazıp, Atatürk'e göndermiştir. Atatürk bunun üzerine çalışmalar yapmıştır. Bunu savunanlara göre ortaya çıkan ilk dil Türkçe'dir. İlk ses A sesidir.
İlahi görüş: Bu görüşe göre dil Allah tarafından insanlara verilmiştir. İncil'e göre; Her şey Allah tarafından verilmiştir. Tevrat; Hz. Adem tarafından verilmiştir. Kuran-ı Kerim de ise Hz. Adem'in nesnelerin adını koyduğu söylenmiştir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

5523 Görüntülenme7 Takipçi1 Yanıt