Bilmek istediğin her şeye ulaş

Din çocuklara nasıl açıklanmalıdır?

Çocukların anlam veremedikleri soyut kavramlar vardır. Bunlar Allah, ölüm, cennet, cehennem, sevap, günah gibi kavramlardır. Bu konularda hep sorular sorarlar ve onların yaşına uygun cevaplar verilmelidir. Çok ayrıntı vermeden, onu korkutmadan ve örnekler verilerek anlatılmalıdır.

Daha fazla ayrıntılı anlatmak için onların buna hazır olması beklenilmelidir. Ama çocuklar için din eğitiminde en önemli şey gözlemdir. Sürekli ailelerini izler ve dini kavramları da bu kültürün içinde yaşayarak öğrenirler.

  • Paylaş
Çocuklar karşılaştıkları olaylara sadece kendi açılarından bakabilirler. Bu nedenle yorumları hep kendileriyle ilgili olur. Örneğin ebeveynlerden biri yoksa çocuk kendini terk edilmiş hisseder. 'Bu olanlar kimin suçu? Benim yüzümden mi? ' derler. 2 yasindaki bir cocuk, 5 ve 7 yasindaki cocuklar farkli algilara sahiptirler. Bu yuzden sadece din konusunda degil onlara anlatilacak her manevi konuda cok dikkatli olunmalidir. İçe kapanık, yalnız ve hassas çocuklar manevi olay ve konulardan daha fazla etkilenirler. Dini kavramlar (ailede namaz kilan, tv de dua izleyen biri olmamasi gibi) çocuğun günlük hayatının bir parçası değilse onların aklını daha da karıştırır. Bence biraz daha aklinin alabilecegi yas beklenmeli ve ona dini kolay aciklayan kitaplar okutulmali... Daha sonra da anlamadigi konular basit sekilde anlatilmali.
  • Paylaş
Çocuklar somut işlemler döneminde olduğu için din konusunda anlam veremediği şeylere farklı yorumlar katarak algılamaya çalışırlar. Basit şekilde anlatmak ve asla asla korkutmadan ( bunu yaparsan cehenneme gidersin yanarsın vs.) anlatmak gerektiğini düşünüyorum.
  • Paylaş
Çocukların kendi kararlarını verebilecekleri o yaşa kadar din sempatizanlığından uzak tutulmasından yanayım.
  • Paylaş
1

Ayhan Şimşek, Yahu inploid kişisel fikirlerin nedenleriyle sunulduğu bir platformken yorumlara katılmayanların nedenlerini belirtmemeleri tam bir öz güvensizliktir. Bu yüzden bu kişilerin beyin fonksiyonlarının %90'lık bir kısmının felçe uğradığını ve kendileriyle yüzleşemediğini düşünerek, üzülüyorum. Aklın yolu din değil birdir. Sevgiler.

Din eğitimini ahlak ve ibadet olarak ikiye bölsek mesela.
Bu durumda zaten "doğruyu söyle" dediğiniz anda çocuğa din eğitimini vermiş sayılabilirsiniz. Daha doğrusu genel doğruları öğretmeye başlayabilirsiniz.

Ailenin din seçimi ne ise bu eğitimi zaten farkında olmadan zaman içinde vermeye başlayacaktır. Namaz kılan babaanne, noel hazırlıkları yapan anne, hamursuz yemeğinde dua eden baba gibi bir çok görsel öge hal'i hazırda çocuğa dini empoze edecek unsurlardır.
  • Paylaş
Allah baba
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

775 Görüntülenme9 Takipçi6 Yanıt

Konu Başlıkları