Bilmek istediğin her şeye ulaş

Din istismarı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Din, maalesef her alanda istismar edilmeye açık bir mefhum. İlk akla gelen "siyaset" alanı olsa da aslında "din" mefhumunun siyasetten daha fazla istismar edildiği bir alan vardır ki, o da her insanda mutlaka bulunan "vicdan" alanıdır.

Dini, vicdanını rahatlatma adına istismar eden cahiller, bir yandan kendilerine zarar verirken diğer yandan da dini öğrenmek ve yaşamak isteyen temiz vicdanlı insanların da kanına girmektedirler. Bu konuda ortaya koydukları en nefret edilesi icraat "dini gereksiz ayrıntılara boğma" işidir.

Gariptir, dinin özünü yaşama gayretinde olmayanların, bizzat yaratıcı tarafından dinden tecrit edilmiş meseleleri ısrarla dine yerleştirmeye çalıştıklarını görürsünüz. İşin daha da üzücü ve tehlikeli tarafı ise (elbette toplumun var olan kapasitesine göre) alim - bilgin olarak tanınan insanların da bu konuları birer "nüfuz alanı" olarak görüp derhal sahiplenmeleridir. Onların sahiplenmesi ile artık din; ayrıntıların içinde kaybolup giden, renkleri solmuş, tek düzeliğe indirgenmiş bir hâl alır.

İşin daha tehlikeli tarafı az-çok kafası çalışıp bu saçmalıklara "saçma" diyenlere karşı derhal "tüm gerçek kutsallar çıkarlara göre kullanılarak" -sözde- sağlam bir cephe oluşturulur ve "din" duvarları sahte kutsallardan örülü, yaklaşılamaz ve anlaşılamaz folklorik hal ve hareketler bütünü halini alır.

Ne hazindir ki küçük bir kesim, içlerine sindirdikleri bu karabasan ile uyumlu ve mutlu yaşarken; büyük bir kesim dinden hızla soğur, uzaklaşır ve zaten küçük kesimin gözünde "kafir" olarak görülen bu büyük kesim, uygulananların reaksiyoner bir sonucu olarak "din" mefhumunu önce akıllarından sonra da hızlıca hayatlarından çıkarıp atarlar. (Bkz: Türkiye)

Dinin içine olmayanı eklemek, var olanı ondan çıkartmak, kitabına uydurmak ve daha nice girişimler; eğer bir ihanetin eseri değilse kelimenin tam anlamıyla bir "vicdan rahatlatma" seansıdır ve bu seanslarda açıkça "din" istismar edilmektedir.

Hz. Ali'ye atfedilen bir söz vardır. Der ki: "İlim bir nokta idi, cahiller onu çoğalttı" Ne kadar manidar değil mi?

  • Paylaş
1

Ayhan Şimşek, Din istismarı yoktur. Çocuk yaşta istismara uğramış beyinler vardır.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

365 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları