Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dinin öne sürüp bilimin karşı çıktığı neler vardır?

Dinimiz alkolü yasaklar ama bilim günde 1 bardak kırmızı şarabın kalbi koruduğunu söylüyor.
  • Paylaş
1

Fat Ma, nedenini bilmiyorum bu durumun. hiç içmedim.içinde alkol vardır. alkol de malignitelerin çoğunun etyolojisinde yer alıyor

Din kurallara itaat üstüne çalışan bir sistem, bilim de kuralları irdelemek üstüne çalışıyor.
Bu durumda aralarında ithilaflar olması doğal. Tabii tarih boyunca bir çok din adamının aynı zamanda bilim adamı olarak tanındığını da unutmamak lazım. Özellikle belirteyim, sadece İslam aleminden bahsetmiyorum, tüm dinlerin mensuplarından bahsediyorum.
  • Paylaş
Bilim dinin inanç olduğunu bilir ve karşı çıkmaz. Tam tersi olur, din bilimin müspet (yani ispatlı) olduğunu bilmek istemez ve bilime karşı çıkar.
  • Paylaş
8

Şaman, Şahin öncelikle abi demen gerekiyor, ikincisi de biraz okursan dinin her zaman bilime karşı çıktığını göreceksin. Bilmemek değil öğrenmemek ayıptır.

Şaman, Şimdi Galileo'yu dindarlar yargıladı ve mahkum etti. Kuran'da da ne yazdığını gün geçtikçe genişletiyor dogmatik kafalar. Bütün bilim Kuran'da yazıyorsa neden Müslümanlar hiçbir teknoloji geliştirmiyor ve dünyadan geri kalıyorlar? Kuran'da big bangin bile yazılı olduğunu düşünüyor dogmatikler ama öncelikle big bang teorisi ortaya atılmadan önce Müslümanlar böyle bir şey olabileceğini düşünmemişlerdi bile. Günümüzde big bang teorisi de sorgulanıyor, big bangin olmadığı kanıtlanırsa Müslüman kardeşler kutsal kitaplarından ne çıkaracaklar, merakla bekliyoruz. Sizce bütün bilim Kuran'da yazıyorsa Müslümanların hiçbir teknolojiye imza atamamaları tembelliklerinden mi yoksa geri zekalılıklarından mı? Bütün bilgi adamın elinde ama her türlü teknolojiyi Hristiyan, Budist ve Ateistlerden satın alıyorlar. Halbuki öyle değerli bir kitapla dünyadaki tüm teknoloji geliştirilip dışarıya satılabilir.

Şaman, 1- Kim din adına bir pislik yapsa, o gerçek dindar değil diyorsunuz, onlar da sizi gerçek dindar bulmuyor, neden onların inançlı olduğuna değil de sizlerin inançlı olduğunuza inanayım? Benim için hepiniz aynısınız.

2- Cehaletinizi itiraf ettiğiniz halde bilgiçlik de taslıyorsunuz. Kendi adınıza konuşun, ben tembel de değilim, cahil de.

3- Big Bang'in olduğuna dair bir kanıt yok ama Müslümanlar kitaplarında yazdığını iddia ediyorlar.

4- Kutsal kitabınızda neden hiçbir şey açık açık yazılmamış da insanların kafasını karıştırmak istercesine imalarla yazılmış. Sizin kitap IŞİD'in de kitabı, El Kaide'nin de, Taliban'ın hatta Hizbullah'ın da. Kaldı ki bu saydıklarım orijinalinden ana dillerinden okuyorlar.

Aslında dindarlarla tartışmam, dogmatiklerdir ve fikirleri zaten değiştirilemez. Ben insanları ikiye ayırırım, iyi ve kötü insanlar olarak. Dindarlar önce kendi mezhebinden olanlar, kendi dininden olanlar, diğer mezheplerden olanlar, diğer dinden olanlar, paganlar, ateistler vb gibi çok sınıfa ayırırlar. Bu bakış açısı da bana oldukça faşist gelir.

Şaman, Niye kızıyorsun anlamıyorum "2- Kardeşim şunu söylemek gerekir ki, Yaratan, çalışan kişiye verir. Biz tembeliz, bunu inkar edebilir misin? Tembeliz, okumuyoruz, çalışmıyoruz, cahiliz.
Tarihi incelersen görürsün ki biz ne zaman dinimizi gerçekten yaşadık, o zaman bilimde önderdik, bunlar hep aynı doğrultuda ilerledi. Ne zaman ki medreselerde sadece din öğretildi, bilimi bıraktık, o zaman birileri bizi yönlendirdi." senin cümlelerin bunlar. Benim cahil olduğumu düşünmende bir mahsur yok, bilgi de zeka gibidir, kişi karşısındakinde ancak kendisinde olduğu kadar olduğunu zanneder. Cahil olduğunu yazmışsın yani cahilsin...

Şaman, Bak delikanlı, kendin yazıp kendin alınıyorsun, ben üstün insanım yazdım mı.

Şaman, Haklısınız, bu herifler o kadar kötü şeyler yaptılar ki artık haklarında duyduğumuz tüm kötü davranışlara inanıyoruz. Adları çıkacağına keşke canları çıksaymış.

Şaman, Terbiyeyi sizden öğrenecek değilim. Tartışmayı da ben istemedim, sizler istediniz. İsterseniz sizle ucu gerçek beyanlara çıkan linkler de paylaşabilirim.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

83 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt