Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dinlerin ortaya çıkış nedenleri ve amaçları nelerdir?

Tüm din'ler insan ürünüdür. İnanç terimi de zaten bilinmeyeni kutsallaştımak demek değil midir? İnanç insanları kötülükten uzaklaştırır. Bu yüzden bu konuda O insanlara minnet duyduğumu itiraf etmeliyim.
İnsanları suçtan caydırmak, yok olmayacağı düşüncesini aşılamak ve motive etmek işini dinler üstlenir. Kural basittir aslında. Suç işlersen cezalandırılırsın, iyilik yaparsan mükafatlandırılırsın.
 • Paylaş
1

Tarik, öyleyse hayvanlardan bir farkimiz yok demek ki, ye,ic,ciftles,geber. bu mudur yani hayat?

"Ölüm"ün farkına varan İnsan'ın içine düştüğü açmazdır.
 • Paylaş
3

Mehmet Volkan Balbay, Doğru fakat bu kadar değil! İnsanın yaşadığı evrende aklı ile çözemediği "ölüm" dışında bir çok mesele var. Örneğin kar zerrelerinin muhteşem desenleri gibi. Bu tarz aklına sığmayan ve "tesadüf eseridir" diyemediği konularda insanları bir "yaratıcı" fikrine ve dolayısıyla bir "din" algısına sevketmiştir.

Şevki Yeşilpınar, Boş ver Mehmet kardeşim yahu... Hayatın bizatihi kendisi zaten mucize, başka mucize aramak abesle iştigal etmektir. Ayrıca soru Tanrının varlağı sorusu da değil zaten. Sadece dinlerin ortaya çıkışı üzerine. Oysa Tanrının varlığı bambaşka bir soru, bunun dinlerin ortaya çıkışı ile ilgisi yok ki...
Yanıtından sonra seni tanımak için yazılarını okudum, senin olaylara bakışınla benim bakışımın ortak yanı pek yok, o nedenle de ikimizin de zaman kaybetmesine de gerek yok. Demokrasi zaten birbirimize katlanmaksa sana başarılar dilerim...

Mehmet Volkan Balbay, Ben de size başarılar dilerim.

'Din' ifadesi yerine 'inanış' demeyi her zaman daha doğru bulmuşumdur. İnanışlar her daim dönemine ve coğrafyasına göre farklılıklar göstermiştir.
Günümüz dünya yaşamında da yine bu farklılıklar açıkça kendini göstermektedir. Lateralus (@Thor) 'un "Din artık bir ihtiyaç değildir, insanın muhtaç olduğu tek şey bilgidir. " ifadesine katıldığım kadar paranın günümüzde inançtan ve eş değer kıymet bilinen ne kadar histeri varsa hepsini değersiz kılmış olduğuna da inanıyorum. İnanç maskeleriyle öne çıkan İnsanların yaptığı ibadetle gururlanmanın ve kendini üstün görmelerinin Allah'a değil, farkında olmadan kendine tapmak olduğunu görmek istememelerinden daha büyük nasıl bir günah olabilir ayrıca aklım almıyor.
-
Konu başlığına dönecek olursam bugünlerde okuduğum bir kitap tamda bu amaçta beni okudukça daha çok heyecanlandırıyor.
Kitabın Künyesi
Dolaylı Hayvan (Süfli ve Şerefli, Hayvani ve Erotik, Şeytani ve Deli)
Ergun Kocabıyık
397 Sayfa / Deneme
Boğaziçi Üniversitesi Yayınları
-
insanokur.org/? P=12192Bu linkteki eleştiri yazışını okuyarak kitap hakkında fikir sahibi olmanızı tavsiye ederim.
Din


 • Paylaş
Soruyu "objektif" bulduğumu belirtmek isterim. Başlığın düzeltilmiş olabileceği ihtimalini göz önünde bulunduruyorum. Sanırım öyle.
Neden? :
Dinlerin ortaya çıkış nedenleri tarihi olayları inceleyerek açıkça anlaşılabilir. Bu konuda tartışmaya açık bir şey görmüyorum. Tartışılabilecek tek kısım tarih ve mitolojinin karışımıyla ortaya atılan sözde tarihi olaylar konusunda olabilir. Dinlerin ortaya çıkışını dünya üzerinde tartışmakla, tasarlanmış "öteki dünya" gözüyle tartışmak arasında büyük fark olacaktır. Buradayım ve yaşıyorum. Dolayısıyla bilimsel gerçekleri mitolojiyle karıştırmanın anlamını asla anlayamayacağım. Kısacası tarihi olaylar gerçekleri açıkça göstermektedir. Yeter ki objektif ve gerçekçi bakabilelim. Mitoloji tarih değildir.
Amaçlar:
Dinlerin amaçlarına bakmak istiyorsak şayet o zaman nedenleri analiz ederken kullandığımız bakış açısını daha da ileriye götürmemiz gerekmekte. Çünkü Dünya dönmeye devam ediyor ve söz konusu "amaç" kriterleri sadece bugünü değil belki de bundan milyonlarca yıl sonrasını hedefliyor. Bugünün insanının gelmiş olduğu noktaya bakarak milyonlarca yıl sonrasının öngörüsünü yapmak yine bilim ve teknolojiyi takip ederek mümkün olabilir.

Din artık bir ihtiyaç değildir, insanın muhtaç olduğu tek şey bilgidir.

Günümüz insanı Dünya'nın bir çok yerinde din olgusunu bir ihtiyaç olmaktan çıkarmıştır. Mevcut savaşların, politik kavga ve çıkarların arasında kaybolan saf dini duyguların temsil edilemeyişi, şoven dinci mantalitesi, savaşlar, bilimsel gerçeklere kulak tıkanması, göz göre göre yalan bilgi transferi bu döngüyü son derece hızlandırmış ve bilgiye erişimin artık çok kolay olduğu dünyamızda insanlar din olgusundan kopma yoluna girmişlerdir. Bütün dinler aynı travmaları yaşamaktadır. Sebeplerini anlamak için dünyamızı anlamamız ve tanımamız yeterlidir.
Şayet dünya üzerinde yaşanan buhranların, ölümlerin, savaşların, kavgaların vb. dini bütünlüğün başarılı olamaması ve günahkarlık gibi sebeplerden ileri geldiğini düşünüyorsanız o konuya ekleyebileceğim hiçbir şey bulunmuyor.

Kısacası tasarlanan ya da yazılan "amaç" çoktan insanlığın gerisinde kalmıştır bile. Dolayısıyla bu amaç tanımlanamaz.
 • Paylaş
Çok basit bir cümle olucak ama; "moda veya futbol" neden ortaya çıktıysa, dinler de aynı sebepten ... İnsan gereksinimleri ... .
 • Paylaş
Samimiyetsiz bir soru. Soruda sormak istenen şey "dinler, inanışlar nasıl uydurulmuş". Soru sormaktan korkmayın. İslama göre inanmama hakkınız var. Selam ve selam
 • Paylaş
Dinler, ortaya mı çıkmıştır?

Çünkü, eğer bir din inancınız varsa dinlerin ortaya çıkmış olmasını kabul etmeyeceğiniz için sorunuz baştan yok oluyor.

Gene çünkü; Adem peygamber Allah'ın ilk elçisi olduğuna göre insanlarla aynı tarihe ait bir şey olması gerekiyor. Yani sıfır zamanında din zaten vardı. Sonradan ortaya çıkmadı.

Bir başka çünkü; "dinler teori değildir, inançtır". Doğal olarak ortaya çıkamazlar, yada bir fikir gibi sürülemezler.

Son çünkü; Allah'ın koyduğu şartlarda ya kabul edilir ya da edilmezler. Din tek yaratıcının emridir. Yani bugün tüm dinlerin sahibinin bir tek Allah olduğunu kabul ediyorsak, temelde aslında hepsi aynıdır. Bir öncekini yenileyerek ortadan kaldırdığı için en son din ilk baştaki dinin ta kendisidir özünde.
Ancak elbette ki dinin sahip olduğu kuvvetli afyonik etki sebebiyle her dinin gelişiyle bir eskisinin tamamen ortadan kalkması gerçekleşememiştir ve adları din olarak insanlık tarihindeki yerini almıştır. Tam da bu sebeple inanç dine bağlı olarak gelişir. Alt küme üst kümeyi kapsamaz.
 • Paylaş
İnsan... İhtiras sahibidir... İhtiraslar ihtiyaçları doğurur... insan kendisine ihtiyaç olarak hissettiği her şeyi yaratır... ...
 • Paylaş
İnsanların içgüdüsel isteklerini, yaratabileceği tehlikeleri önlemek amacıyla bir düzen için ortaya çıkmıştır.
 • Paylaş

Kal gelmiş, tanrım beni baştan yarat demişiz......

Dinler ortaya çıkmış.....

 • Paylaş
Mutlak iyiyi gerçekleştirmek amacıyla filozoflarca ortaya konulan bir kavramdır. kısa kesmek için bunu basit bir örnekle temellendireyim. Buda'nın 8 doğrusu "doğru söz, davranış, düşünce vs." veya Musa'nın 10 emri "yapma, yapma, yapma vs." ile dinin özü anlatılır yani insanın ulaşması gereken iyinin ana hatları anlatılır. aslında bu düşünce ütopyadır. Stephenie Meyer'in yazdığı bir bilim kurgu romanı olan "Göçebe"nin (filmi veya kitabı hangisini tercih ederseniz) dünyayı istila eden yaratıkları incelerseniz orada tasvir edilen yaratıkların yaşam biçimleri bu ütopyanın uygulanmış bir biçimi olduğu noktasında bana kanaat getirirsiniz diye düşünüyorum. Ben Notmyproblem'ci olmakla birlikte dinin gereklerini yerine getiren kişileri (hangi dine mensup olursa olsun) saygı duyarım çünkü yazımın başına dönecek olursam tüm dinler mutlak iyi kavramını gerçekleştirmeyi amaçlar.
 • Paylaş
İbrahim'in dini Allah'a bağlılıktır görevi hatırlatmaktır.
Musa'nın dini Allah'a bağlılıktır görevi hatırlatmaktır.
İsa'nın dini Allah'a bağlılıktır görevi hatırlatmaktır.
Muhammed'in dini Allah'a bağlılıktır görevi hatırlatmaktır.

Bizler ise dini farklı farklı konseptlerde yaşamayı tercih ettiğimizden olsa gerek kimimiz papaz kıyafeti giymiştir elinde haçla dolaşıyordur, kimi cübbe sarık cami avlusundadır, kimi silindir şapka ve değişik saç stiliyle duvara ağlar. İnsanlar din konusunda farklı seçenekleri olduğunu sanmaktadır. Bunları görünce dini farklı farklı sanırsın halbuki hepsinin takip ettiği peygamberler insanlara tek ilah'a inanmayı ve ona kulluğu öğütlemiştir.

En iyisimi bu sorunun cevabını Kuran'dan öğrenin ben Kuran kadar güzel anlatamayabilirim.
 • Paylaş
Soruda sanki dünya, insanlar önce yaratılmış sonrasında bir boşluktan dinler doğmuş gibi bir anlam çıkıyor. Aslında biz müslümanların inanışına göre Rabbimiz bizi sınamak için bir sınava tabi tutmak amacıyla kainatı yaratmıştır. Diğer dinleri ise boşluktan menfaat amaçlı insanların zamanla uydurduğu, güncelleyerek bugüne getirdiği bir takım inanış olarak niteleyebiliriz. Biz müslümanlar için tek din islamdır ve amacı Rabbimizden gelen emir ve yasakları yerine getirmektedir.
Dinler
 • Paylaş
2

Balık, Soruya dair tespitine ve cevabına katılıyorum. Ateistlerin çoğu din adına uydurulan şeyleri din sanarak yorum yapıyorlar. Gerçek dinin ne olduğunu kendi özverileriyle incelemedikleri için.

Ergün Tuna, Rab'den gelen emir ve yasakları sıralar mısınız..??*...

İnsanları doğru kabul edilen kurallara uymasını sağlama düşüncesi geçmişten günümüze hala yapılan bir uygulama. Kitleleri daha zararsız hale getirilerek toplumda refah sağlanmış oluyor ki bunun en iyi yollarından biri korkutmaktır. Dinler bu konuda oldukça başarılıdır. Herhangi bir şeyi cehenneme gitme korkusuyla değilde gerçekten yapmamayı istemek bana çok daha temiz geliyor.
Dinler geçmişten günümüze sömürü aracı olarak kullanılmış. En acı örneği bence savaşlardır.
Birde şöyle birşey var yoruma açık olan dinler neden katı kurallarla çerçevelenmiştir. Dünyada milyonlarca din meali olduğunu düşünürsek milyonlarca da din var öyleyse.
 • Paylaş
İlksel dinlerde kötü bir şey yaptığı için onları şimşek göndererek cezalandıran "tanrı" fikri ortaya atıldıktan sonra bu tanrının tam olarak neyi isteyip neyi istemediğini belirten kitaplar yazılma ihtiyacı duyulmuştur.

Sonraki dinlerde ise amaç ya kişisel refah ya da toplumsal refahtır. Mesela İslam, doğduğu coğrafya için o günün koşullarında bir nebze yarar sağlamış olabilir fakat günümüze uygulanması imkansızdır. Aynı zamanda Muhammed'in kişisel refahını da kat kat arttırdığını söyleyebiliriz. Bu bakımdan bu din, hem kişisel hem toplumsal refaha katkıda bulunma amacını gerçekleştirmiştir.
 • Paylaş
İnsan bazı şeylere akıl erdiremiyor. Aynı zamanda insanoğlunun yapısında sürekli bir tapma güdüsü bir arayış yer almaktadır. Hatta bu sebepten dolayıdır ki bazı devirlerde topluluklar güneş.ay,ateş... gibi kaynakları putlaştırmışlardır. İnsanlığın yaratılışından itibaren her devirde çeşitli peygamberler görevlendirilmiştir. Sonrasında din kavramı ortaya çıkmıştır. 3 büyük dinden ikisi olan Yahudilik ve Hristiyanlığın sonradan bozulmasıyla son din olan İslamiyet gereklilik göstermiştir. Kuran, Müslümanların hayatı kullanma kılavuzudur. Hz. Muhammed ise Müslümanlar için model insandır. Bütün insanlığa örnektir.
İnsan hayatı son bulup farklı bir boyuta geçildiğinde aslında bunun gibi bir çok sorunun cevabını da tartışmasız bir şekilde görecektir.
 • Paylaş
Bu soru bütün dinlerin insan ürünü olduğu kabulünden yola çıkılarak soruluyorsa ciddi bir eksiklik söz konusudur. (Nitekim Penelop bu bakış açısıyla soruyu cevaplamış.) Çünkü insanlığın büyük bir bölümü ilahi din diye tabir edilen tek tanrılı dinlere iman etmiştir, etmektedir. Bu bağlamda; İlahi din, varlığı kendinden olan, doğmamış, sonradan olmamış, son bulmayacak, bilgi ve gücünde sınır olmayan, eşi ve ortağı bulunmayan, tek bir yaratıcının insanlar arasından seçtiği bir aracı ile insanlığa kendini tanıtması ve onlara bir takım sorumluluklar yüklemesidir. Bilinen ismiyle Allah CC bir kudsi hadiste (Kudsi hadis peygamber diliyle söylenen ancak içeriği itibariyle Allah CC kelamı olan sözlere denir. Yani bir yönüyle ayettir.) "Ben gizli bir hazine idim. Bilinmeyi diledim ve kainatı yarattım" buyurur. Bediuzzaman bunu şu örnekleme ile anlatır. Her sanatkar iki sebeple eser ortaya koyar. 1. Kendi gözüyle eserini görmek ve taktir etmek. 2. Başkalarının gözüyle eserinin görülmesini ve taktir edilmesini istemek. Dolayısıyla ilahi dinler insanların bilgi ve birikiminin ürünü olmayıp, yine insanların amaçladığı bir sebeple ortaya çıkmaz. Yaratıcının iradesine bağlı olarak ve onun dilediği zaman, mekan ve içerik ile ortaya çıkar. Bütün ilahi dinlerin akla ve bilgiye dayanan referansları olduğu gibi, tamamen bilinmeyene inanmaya dayalı kabulleri de vardır. İman kavramı da bilinenden yola çıkarak bilinmeyenin kabullenilişini ifade eder.

İnsanların ürettiği dinlerin ise üretene bağlı olarak çok çeşitli sebepleri olabilir. Çıkar, saygınlık kazanma, yeni tabirle toplum mühendisliği veya toplum düzeninin sağlanmasına yönelik ahlaki çabalar vs. Her ne amaçla olursa olsun insandaki kendinden üstün bir varlığa inanma duygusunu kullanır ve daha çok, ilahi dinlerin bozulduğu ya da etkinliğini yitirdiği zaman ve mekanlarda ortaya çıkar.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

6510 Görüntülenme23 Takipçi17 Yanıt