Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dinsel yargılarla ahlaki yargıların kaynağı nedir?

Öncelikle ahlaki yargı ve dini yargının anlamlarına baktığımızda;
Dini yargılar; değişmez bir yapıda olup, kutsal sayılan din kurallarına dayanır. Eleştirilemez bir yapı olarak tanımlanmıştır. Ahlak yargıları iyi veya kötü olarak nitelendirilen eylemlere dayandırılır. Ahlaki yargılar özneldir. Kişiden kişiye göre açıklanır.

İki yargının da kaynağının insan olduğunu düşünüyorum. Toplumda var olan yargıları insanlar meydana getirir. Olgu ve görüşler insanların ortaya koyduğu nesnel ve öznel görüşlerin ortaya konulduğu kavramlardır. Suyun iki hidrojen bir oksijenden oluştuğu bir olgudur nesneldir, kişiden kişiye göre değişmez evet ancak bu yargıyı oluşturan yine insanlardır. Bu nedenle temel insandır.

Dinsel yargıları da topluma kazandıran insanlar olmuştur. Dinin yayılışında dini yargıların oluşunda da insanların etkisi vardır. Ahlakı yargılar toplumun temelinde olmasa da bir çoğunda dini yargılarla bağdaştırılır. İşte toplumdaki anlayışsızlığın doğuşunda bu karışıklığın etkisi büyüktür. Müslüman olmayan bir insandan, müslüman biri gibi ahlaki değerler beklemek ne kadar doğrudur? Tanımda dini yargılar değişmez diyorsak eğer Hristiyan biri için Hristiyanlık bir yargıdır. ( din değiştirenleri kapsam dışında tutarsak... ) Öznel bir kavram olan ahlaki değerin değiştirilmesini, düşüncelerimize ve yargılarımıza paralel olmasını beklemek de doğru mudur?
  • Paylaş
Toplum, gelenek ve görenek, yaşam koşulları insanların birbiri ile etkileşimi.İnsan ahlakın da ölçüsünü bilmiyor, neyin ölçüsü ki hem bu? Aslında insanların en büyük hatası dini ve ahlaki olguyu nasıl algıladıklarına bakmaktır, neyi algıladığını bilmeden.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1478 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt