Bilmek istediğin her şeye ulaş
DirectX, Microsoft'un video oyunları başta olmak üzere çoklu ortam yazılımlarını rahat, hızlı ve uyumlu şekilde hazırlayabilmek için yarattığı bir API yazılım programlama arayüzüdür.
Daha iyi görsel ve ses öğeleri olan oyunların , bize sunulması için gereken sistemlerden biri de DirectX"tir. Microsoft , özellikle Windows 95 in çıkması ile birlikte oyun yapımcılarını çıkmaza sokan korumalı bellek yönetimi sorununu ortadan kaldırmak , oyunlarda direk bellege erişim zorunlulugunu ortadan kaldıracak bir sistem geliştirdi. DirectX, günümüzde hızla gelişip çoğalan ekran kartı furyasının temelleri ozamanlar atılmıştı.Yeni ekran kartları çıkıyor, her kart için oldukça masraflı ve zaman alacak bir iş olacagı içinde , her kartın kullanabilecegi bir yazılıma ihtiyaç doguyordu.

Windows programlarına donanımları ile hızlandırılmış yüksek performanslı çoklu ortam desteği sunan API" lerden oluşan DirectX , uygulamalarla donanımların anlaşıp programın çalıştırılması mantığı ile hareket eder. Kullanılacak programın kodları, API"ye aktarılır ve bu kodlar ekran kartının kullanabileceği şekle çevrilip ekran kartına ulaşır. En sık kullanılan API"ler, OpenGL ve Direct3D"dir.

Genel olarak DirectX, oyunlar ve uygulamalar ile grafik kartınızı çalıştıran driverler, ses ve diğer bilgisayar donanımları arasındaki bağlantıyı sağlayan bir arayüzdür. Bir oyunda gerçekçi efektler, sesler elde etmek için görüntü ve ses kartınızın yeteneklerine ulaşmamızı sağlar. DirectX, donanıma direk ulaşarak oyunlarda ve uygulamalarda (video playback, capture, TV görüntüleme, joystick ve Mouse ara yüzleri, çoklu oyunlar) daha hızlı olarak sistemin çalışmasını sağlar.

DirectX, Microsoft® tarafından devamlı geliştirilen, telif hakkı gerektirmeden oyun geliştirmede ve Windows tabanlı uygulamalarda kullanılabilecek bir multimedyadır. Ancak biraz daha özele indiğimizde DirectX’in ne kadar gelişmiş olduğunu göreceksiniz.

Şimdiye kadar yapay zekası bir insanınki kadar iyi olan bir bilgisayarla oyun oynadınız mı? Bu şu an için maalesef mümkün değil Daha fazla olasılığı değerlendirebilen, bir B planı olan karmaşık stratejiler kurabilen, öğrenmeye uygun ve risk değerlendirmesi yapan sistemler, bilgisayarları daha değerli rakipler haline getirebilir. Özellikle her patlamadan sonra ortaya çıkan ve bir birinin aynı olan siyah delikler yerine ufalanmış duvar ve kırılmış cam parçalarını nesnelerin yakınlarına dağılmış olarak göremedik veya patlayan bir evin parçaları sahnenin her tarafına dağıldığını da göremedik. Bir kapıyı kurşunlarla delik deşik edip etrafa saçılan odun parçalarını ayrıntılı bir şekilde veren herhangi bir oyun hiç oynayabildiniz mi?

Şimdiki oyunlarda birini vuruyorsunuz ve aynı bez bir bebeğin yere düşmesi gibi yıkılıp kalıyorlar. Yani oyunlarda büyük bir devrim gerçekleşmedi henüz Ekran kartlarındaki gelişmeye paralel bir şekilde arayüzlerde de gelişmeler oluyor olması da gerekir. Gerek ekran kartları gerekse ekran kartlarının kullandığı yazılımların tek hedefi son kullanıcıya daha gerçekçi, insan zekasına daha yakın oyunlar oynatabilmek. Bu yazılımlardan biri de Directx’tir.

DirectX bileşenleri
Microsoft DirectInput : klavye, mouse veya joystick gibi aygıtlar ile saniye gecikmeden direk veri aktarımı kurar , bizde böylece oyunları film gibi izlememiş oluruz.
Microsoft DirectSound : Ses kartı ve uylulama arasındaki arayüz için kullanılır. Oyunlarda ses efektlerinde , sesin yüksek ve alçaklıgında etkilidir.
Microsoft DirectMusic : Ses ile aklınıza gelen her şey de ilgilidir. Aynı anda açılan seslerin karışmaması vb.
Microsoft Direct3D : En önemli api budur. Ati ve Nvidia nın katkıları ile gelişmiştir. Görüntülerin ekrana aktarılmasına olanak verir.
Microsoft DirectDraw : Bilgisayarın video bağdaştırıcısının gelişmiş özelliklerine hızlıca erişimi sağlar.
Microsoft DirectPlay: Bu API, internet ve yerel ağ üzerindeki tüm oyun bağlantılarını destekler. ağ üzerinden oynanan oyunların verilerinin kaybolmaması için güvenilir iletişim kurallarını kullanır. TCP/IP, IPX, Bluetooth, Seri bağlantı, Doğrudan modem-modem bağlantılarını destekler.
Microsoft DirectShow: Bilgisayarınızda ve internet sunucularında yer alan çoklu ortam dosyaları için yüksek kalitede yakalama ve oynatma imkanı sağlar. ASF, AVI, DV, MPEG, MP3, WMA, WMV, WAV olmak üzere birçok ses dosyalarını destekler.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

402 Görüntülenme4 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları